Pasy zmienią kolor i będą miały ostrzegawcze światła

Data publikacji: 06.08.2020 14:45
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Inteligentne przejścia dla pieszych ze specjalnymi czujnikami ruchu

Inteligentne przejścia dla pieszych ze specjalnymi czujnikami ruchu
Fot. MSWiA

Zwykłe czarno-białe zebry odchodzą do historii. W okolicy opatowskich szkół podstawowych pojawią się inteligentne rozwiązania ze specjalnymi czujnikami ruchu na przejściach dla pieszych.

Jak informuje starosta opatowski Tomasz Staniek przejścia zmodernizowane zostaną na drogach powiatowych, tuż przy placówkach oświatowych. Przy szkole nr 1 będą to dwa przejścia na ulicach Mickiewicza i Ćmielowskiej, a przy „dwójce” na ulicy Kopernika.

– Będą nowe oznakowania poziome i pionowe. Na jezdni pojawią się biało-czerwone pasy, oznaczenia świetlne i fotokomórki, które będą reagowały, gdy ktoś tylko zbliży się do przejścia, włączając świetlne ostrzeżenia – wyjaśnia Tomasz Staniek.

Starostwo dostało 70 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na wykonanie tych prac. 20 tys. zł to wkład własny, który powiat podzieli z gminą po połowie.

Opatów. Przejście dla pieszych na ulicy Ćmielowskiej, przy Szkole podstawowej nr 1Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski podkreśla, że będą to przejścia wykonane w najnowocześniejszej technice dostępnej w kraju. Dodaje, że do tej pory nad bezpieczeństwem najmłodszych w okolicach szkół czuwali strażnicy miejscy.

– Funkcjonariusze powinni mieć też inne zadania, wiec jeśli mamy możliwość zaprząc nowoczesne technologię i elektronikę w ochronę dzieci i w dbanie o bezpieczeństwo, to staramy się to robić. Straż miejska oczywiście będzie nadal wykorzystywana w tym celu, ale nie tak intensywnie jak do tej pory – informuje Grzegorz Gajewski.

Mieszkańcy miasta uważają, że drogi przy obu szkołach są szczególnie niebezpieczne i ruchliwe. „Jedynka” znajduje się w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej nr 9, z kolei „dwójka” w pobliżu krajowej 74.

Inteligentne przejścia mają być gotowe do końca września.

Reklama