Pątnicy kieleckiej pielgrzymki gotowi do drogi. W piątek wyruszą na Jasną Górę

Data publikacji: 05.08.2021 20:48
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wiślica. 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Msza święta. Na zdjęciu: Jan Piotrowski - biskup kielecki

Wiślica. 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Msza święta. Na zdjęciu: Jan Piotrowski - biskup kielecki
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Mszą świętą w Wiślicy rozpoczęła się 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. W murach prastarej kolegiaty wiślickiej i obecnie papieskiej bazyliki mniejszej, u stóp uśmiechniętej Madonny Łokietkowej, po raz kolejny zgromadzili się pielgrzymi.

Ksiądz Marek Blady, dyrektor pielgrzymki informuje, że jej hasło brzmi „Jestem tylko dla Ciebie”.

- Chcemy usłyszeć takie słowa, które Bóg do nas mówi, że jest tylko dla nas osobiście, że chce nawiązać osobistą relację. Z każdym człowiekiem, każdym pątnikiem, który wyruszy na pielgrzymi szlak. Maszeruje sześć grup i grupa duchowa, do której zapraszam. Aby Ci, którzy pozostają na miejscu modlili się, łączyli się z tymi, którzy maszerują – zaznaczył.  

Liturgię odprawił biskup Jan Piotrowski. Jak podkreślił, pielgrzymki są nie tylko publicznym wyznaniem wiary, ale wiążą się z trudem, wysiłkiem, ofiarą.

- Jezus mówił o potrzebie świadectwa wiary. „Kto się przyzna do mnie przed ludźmi, do tego ja się przyznam przed Bogiem”. To, co się dokonuje w tych dniach w Polsce na pielgrzymich szlakach, to, co rozpoczynamy w Wiślicy, na pewno budzi też i nadzieję, że są osoby, które w pewien sposób chcą ubogacić życie Kościoła, swojej wspólnoty i wiary – zaznaczył. - To, jak dodał, piękna, 40. rocznica, która bierze początek z decyzji ówczesnego biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego. Wpisuje się też w pewien fenomen sprzed lat, kiedy broniono godności ludzkiej, walczono o nową Polskę, a tej odnowy duchowej, tego bycia lepszym wciąż potrzebujemy, niezależnie od tego, jakie są czasy - zaznaczył biskup.

Osoby, z którymi rozmawiała nasza reporterka mówiły, że idą podziękować za poprzedni rok i prosić o zdrowie i łaski na kolejny.

Pątnicy tradycyjnie w drogę wyruszą 6 sierpnia o 6.00 rano z Wiślicy. Wraz z pielgrzymami na szlaku będzie także biskup Jan Piotrowski. Następnie będą podążać w stronę Pińczowa, Dębskiej Woli, aby dotrzeć 8 sierpnia do Kielc. Tam z kolei w Katedrze Kieleckiej o godzinie 14.30 zostanie odprawiona msza święta.

W kolejne dni pątnicy przejdą m.in. przez Piekoszów, Zajączków, Gnieździska, Włoszczowę, Secemin, Koniecpol, Przyrów, Mstów, aby zakończyć pielgrzymowanie na Jasnej Górze. Tam odprawiona będzie msza św. o godz. 12.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Pielgrzymi mają do przebycia ok. 200 km.

Każda grupa liczy od 50 do 100 osób. W trasę w sumie ma wyruszyć ok. pół tysiąca pątników.

Reklama