Patriotyczny mural w Kielcach nabiera kształtów

Data publikacji: 22.07.2021 08:56
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.07.2021 Kielce. Na budynku przy ul. Kochanowskiego 12 powstaje mural p;atriotyczny

22.07.2021 Kielce. Na budynku przy ul. Kochanowskiego 12 powstaje mural p;atriotyczny
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Widać już zarys pierwszych postaci z patriotycznego muralu, który powstaje na ścianie jednego z budynków mieszkalnych przy ulicy Kochanowskiego w Kielcach. Malunek będzie przedstawiał jedyne zachowanie zdjęcie 13. Pułku Ułanów Wileńskich, a dokładnie 1. Szwadronu Tatarskiego.

- Ten wizerunek zostanie połączony z wizją współczesnych żołnierzy z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. ks. Józefa Poniatowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego - zapowiada Igor Kowalczyk, artysta odpowiedzialny za realizację projektu.

22.07.2021 Kielce. Na budynku przy ul. Kochanowskiego 12 powstaje mural patriotyczny. Pracuje nad nim Igor KowalczykFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Praca nie jest skomplikowana, jednak wymaga dobrej organizacji. Wszystko zależy od tego jak się podejdzie do wykonywanego projektu. Jest to duże przedsięwzięcie, które należy logistycznie zaplanować. Podczas pracy nie wykonuję typowych szkiców. Poszczególne fragmenty muralu zarysowuję już kolorami, dzięki czemu finalny efekt, niezależnie od projektu, zachowuje spójność plastyczną. W trakcie prac na bieżąco decyduję jak całość będzie wyglądać - wyjaśnia.

Artysta zaznacza, że jego celem jest przygotowanie muralu w taki sposób, by ostateczny efekt wyglądał jak podniszczona, monochromatyczna fotografia.

- Sam mural powstanie przy użyciu farb do malarstwa ściennego. To co powstaje na ścianie zawsze jakoś różni się od pierwotnego założenia. Dla mnie największą przyjemnością jest właśnie tworzenie - dodaje.

Prace nad muralem potrwają jeszcze kilka dni. Oficjalne odsłonięcie nastąpi w dniu Święta Wojska Polskiego, 15. sierpnia.

22.07.2021 Kielce. Na budynku przy ul. Kochanowskiego 12 powstaje mural p;atriotycznyFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tagi do tego wpisu
Reklama