Paweł Zalewski: Borys Budka podjął decyzję o rezygnacji z funkcji szefa partii

Data publikacji: 01.07.2021 09:29
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Paweł Zalewski

Na zdjęciu: Paweł Zalewski
29.08.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Sprawa jest przesądzona. Borys Budka podjął decyzję o rezygnacji z funkcji przewodniczącego partii - powiedział na antenie Radia Kielce Paweł Zalewski, były poseł klubu Koalicji Obywatelskiej.

Gość porannej Rozmowy Dnia podkreślił, że w jego ocenie wszyscy członkowie i wyborcy Platformy czekają na powrót Donalda Tuska do polskiej polityki i na to, że przejmie funkcję przewodniczącego partii .

- Liczymy, że zintegruje partię, wiele środowisk, które w niej są, że zmobilizuje wiele środowisk do działania i przygotuje zwycięstwo nad PiS - dodał.

Poseł Paweł Zalewski przyznał, że kwestia przywództwa w partii dotyczy szczegółów relacji między Donaldem Tuskiem a Rafałem Trzaskowskim. Dodał, że sama sprawa zmiany przewodniczącego partii jest przesądzona.

- Borys Budka podjął decyzję o rezygnacji. To jest dobra decyzja, świadcząca o jego dojrzałości. Cieszę się też, że wziął pod uwagę argumenty, jakie wysuwaliśmy jako parlamentarzyści w liście 54 posłów i senatorów, a także, że wziął pod uwagę to, co ja mówiłem o kryzysie przywództwa w Platformie. Dziś myślimy już o przyszłości. To jest najważniejsze, by Donald Tusk mógł nas zintegrować - dodał. 

Gość Radia Kielce dodał, że ambicje Rafała Trzaskowskiego dotyczące przywództwa w Platformie Obywatelskiej są uzasadnione, ale w jego ocenie, taką wolę należało wyrazić wcześniej.

- Miał na to czas i możliwości. W sytuacji gdy Platforma straciła połowę elektoratu, bo przypomnijmy, kiedy Grzegorz Schetyna oddawał przywództwo Borysowi Budce, to mieliśmy notowania na poziomie 30-31 proc., a dziś jest to 12-16 proc. Moment ubiegania się o fotel przewodniczącego partii był wcześniej. Rafał Trzaskowski mówił wielokrotnie że nie jest zainteresowany funkcją prezesa partii - dodał Paweł Zalewski. 

Paweł Zalewski dodał, że Borys Budka jako przewodniczący bierze odpowiedzialność za sytuację w Platformie.

- Ale to nie tylko Borys Budka, także jego współpracownicy, którzy wzięli odpowiedzialność za partię razem z nim. Jednak to już jest przeszłość. Teraz sytuacja zmierza w dobrym kierunku. W moim przekonaniu powrót Donalda Tuska jest dziś najważniejszym warunkiem, by Platforma odzyskała swoją dawną formę - mówił gość Radia Kielce. 

W ocenie Pawła Zalewskiego, Donald Tusk nie jest politykiem, który utracił kontakt z rzeczywistością i z Polską, a pobyt w Brukseli dostarczył mu szeregu atutów, by sprawnie działać na rzecz Polski na arenie międzynarodowej. 

Paweł Zalewski poinformował, że Donald Tusk ma zintegrować także opozycję. Prowadził już rozmowy z Władysławem Kosiniakiem Kamyszem. Planowane są też spotkania z Szymonem Hołownią i liderami Lewicy.

adv adv
Wiadomości
Reklama