„Pełna szafa” z myślą o osobach najbardziej potrzebujących

Data publikacji: 28.12.2020 12:18
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.12.2020 Skalbmierz. „Pełna szafa”. Na zdjęciu (od lewej): Anna Surówka - PCK, Sylwia Sobala – wolontariuszka, Monika Kaleta – prezes Fundacji „Dajemy wybór”, Karolina Bednarek-Basiak – KGW „Skalbmierskie Babeczki”

28.12.2020 Skalbmierz. „Pełna szafa”. Na zdjęciu (od lewej): Anna Surówka - PCK, Sylwia Sobala – wolontariuszka, Monika Kaleta – prezes Fundacji „Dajemy wybór”, Karolina Bednarek-Basiak – KGW „Skalbmierskie Babeczki”
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W powiecie kazimierskim powstał punkt pomocy rzeczowej. Lokal o nazwie „Pełna szafa” znajduje się w centrum Skalbmierza na parterze Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Szkolnej.

Obiekt z myślą o osobach najbardziej potrzebujących nieodpłatnie udostępniła gmina. Prowadzi go Fundacja „Dajemy wybór” we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich oraz parafialnym punktem Caritas. 

Monika Kaleta, prezes fundacji mówi, że z inicjatywą utworzenia takiego miejsca wyszedł samorząd. W Skalbmierzu od wielu lat działa punkt Caritas, gdzie magazynowana jest odzież, artykuły spożywcze i środki czystości dla potrzebujących, jednak warunki lokalowe były niewystarczające.

- Pomysł był taki, żeby punkt, który działa od 10 lat w miejscowej kawiarence przenieść do budynku ośrodka kultury i zrobić miejsce o nazwie „Pełna szafa”, gdzie ludzie mogą wymieniać się ubraniami, przynosić rzeczy, które nie są im potrzebne. My będziemy dostarczać je potrzebującym - mówi. 

Karolina Bednarek-Basiak z Koła Gospodyń Wiejskich „Skalbmierskie Babeczki” zaznacza, że w lokalu można znaleźć niemal wszystko zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

- Mamy bardzo dużo nowych ubrań. Jest także odzież używana, ale w bardzo dobrym stanie. Ubrań gorszej jakości nie przyjmujemy. Chcemy, by to miejsce zachęcało, a nie odstraszało. Panuje u nas bardzo miła atmosfera - dodaje.

- Są także wyprawki dla małych dzieci - wózki, foteliki, buciki, książeczki zabawki - mówi z kolei Sylwia Sobala, wolontariuszka.

- Osoby, które chcą oddać rzeczy, proszone są o kontakt z Fundacją „Dajemy Wybór”, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej lub bezpośrednio z Kołem Gospodyń Wiejskich z danej miejscowości - podkreśla.

„Pełna Szafa” wzięła sobie także za cel współpracę z działającym od 12 lat oddziałem PCK. Anna Surówka, opiekun koła, deklaruje pomoc.

- Przez te wszystkie lata udało się zrobić listę rodzin potrzebujących. Kiedy zdobędę nowe rzeczy, zerkam na listę, szukam odpowiedniej rodziny i bezpośrednio zawozimy do domów - dodaje.

Punkt jest otwarty dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki, od godziny 16:00 do 18:00. W czwartek także rano - od 9 do 11. 00.

adv adv
Wiadomości
Reklama