Pielęgniarki strajkowały. Nie chcą zmian w systemie płac

Data publikacji: 07.06.2021 13:11
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.06.2021. Kielce. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Akcja protestacyjna pielęgniarek

07.06.2021. Kielce. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Akcja protestacyjna pielęgniarek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy zorganizowały świętokrzyskie pielęgniarki, przyłączając się do ogólnopolskiego protestu, przeciw zmianom w sposobie wynagradzania.

Jak informowaliśmy, ministerstwo zdrowia chce, żeby zasadnicze wynagrodzenie pielęgniarek zależało przede wszystkim od wykształcenia. Najlepiej zarabiać będą te po studiach i ze specjalizacją, a najmniej osoby po liceach medycznych.

Agata Semik, przewodnicząca Regionu Świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych uważa, że to rozwiązanie bardzo krzywdzące, zwłaszcza dla pielęgniarek z długoletnim stażem pracy, które nie mają wyższego wykształcenia.

- Płaca zasadnicza jest podyktowana wyłącznie wykształceniem, a pod uwagę nie są brane inne kryteria, jak wiek, doświadczenie, czy narażenie na stres - mówi Agata Semik.

Jak dodaje, gdyby ustawa weszła w życie, różnica w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarki, która ukończyła liceum medycznej, a tej z wyższym wykształceniem mogłaby sięgnąć nawet 2 tys. zł.

Po zakończeniu protestu, delegacja pielęgniarek złożyła w gabinecie wojewody petycję, w której zawarła swoje postulaty. Andrzej Pruś, doradca wojewody świętokrzyskiego informuje, że w najbliższą środę Zbigniew Koniusz, podobnie jak pozostali wojewodowie, spotka się z premierem oraz ministrem zdrowia i będą rozmawiać na temat sytuacji polskich pielęgniarek.

- Słuszne aspiracje pracowników służby zdrowia są artykułowane od lat, ale wiele rzeczy zmieniło się już na dobre. W środę pan wojewoda spotka się z ministrem zdrowia oraz premierem i przekaże im te wszystkie zgłoszone postulaty. Myślę, że na etapie konsultacji zorganizowanie protestu w tak pokojowej formule jest dobrym momentem. Uważam, że to odniesie pozytywny skutek i że większość tych postulatów znajdzie odzwierciedlenie w ostatecznym projekcie ustawy, którą przyjmie parlament - dodał Andrzej Pruś.     

Od lipca, podstawowe wynagrodzenie pielęgniarki bez studiów i specjalizacji ma wynieść 3772 zł. Z kolei ta, która ma specjalizację będzie zarabiać 4186 zł, a pielęgniarka z tytułem magistra - 5478 zł.

W województwie świętokrzyskim pielęgniarki protestowały przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem w Czerwonej Górze, Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy, Szpitalem Powiatowym w Ostrowcu Św. oraz przed Uzdrowiskiem Busko–Zdrój.

Reklama