Pielgrzymi na pątniczym szlaku. W niedzielny ranek wyruszyli z Kielc

Data publikacji: 09.08.2020 07:55
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.08.2020. Kielce. 39. Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę wyruszyła ze stolicy województwa świętokrzyskiego

09.08.2020. Kielce. 39. Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę wyruszyła ze stolicy województwa świętokrzyskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kielecka pielgrzymka pokonuje kolejne kilometry w drodze na Jasną Górę. Dziś piechurzy o godzinie 7.00 wyruszyli z placu Jana Pawła II w Kielcach w stronę Piekoszowa, gdzie w południe odbędzie się msza święta.

Mateusz Żelazny, rzecznik prasowy kieleckiej pielgrzymki informuje, że tegoroczny marsz rozpoczął się 5 sierpnia w Wiślicy. - W tym roku przemieszczamy się w formie sztafety, co oznacza,  że nie idziemy jak zawsze w jednej kolumnie. Jedna grupa idzie do południa i zazwyczaj dochodzi na mszę świętą, gdzie spotka się z drugą grupą, która po nabożeństwie wyrusza na szlak. Nie ma noclegów, a więc na końcu ludzie się rozjeżdżają - wyjaśnia.

W każdej grupie jest około 50 pielgrzymów. Przed wymarszem każda osoba składa oświadczenie o swoim stanie zdrowia. Potem mierzona jest także temperatura. Piechurzy w trakcie postojów i mszy świętych muszą mieć także założone maseczki. Zasłanianie ust i nosa obowiązuje także w trakcie marszu, jednak ze względu na upał można zdjąć maseczkę, jednak wówczas trzeba zachować 2-metrowy dystans od innych osób.

Dziś w sztafecie bierze udział między innymi pani Anna, która co roku idzie na Jasną Górę z konkretną intencją. - W tym roku proszę o błogosławieństwo dla polskiej rodziny i dla świata z tej strasznej zarazy, jaką jest koronawirus. To jest tak bardzo ważne dla każdego z nas. Zależy mi na tym, abyśmy zostali od tego uwolnieni - mówi.

Dla Weroniki Gwiazdy to już szósta pielgrzymka na Jasną Górę. - Myślę, że to zeszłoroczny marsz był wyjątkowy z tego względu, że był to mój mały jubileusz. Tegoroczna z pewnością też przejedzie do historii, ponieważ jest szczególna, inna i nieznana, ale równie piękna. Zawsze na pielgrzymkach jest bardzo dużo radości i życzliwości. Jest bardzo wesoło, ponieważ cieszymy się, że możemy iść i pokazać ludziom, że chrześcijaństwo to nie tylko zamknięcie się w kościele, pokuta i smutna modlitwa - mówi.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia. Łączna długość trasy to około 200 km.

Reklama