Pielgrzymka zbrojeniówki do Skarżyska

Data publikacji: 26.09.2020 12:14 / Data aktualizacji: 26.09.2020 18:49
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.09.2020. Skarżysko-Kamienna. XXV Pielgrzymka Pracowników Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego

26.09.2020. Skarżysko-Kamienna. XXV Pielgrzymka Pracowników Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Skarżysku odbyła się XXV Pielgrzymka Pracowników Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego. Przed mszą świętą odsłonięto tablicę upamiętniającą setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jej poświęcenia dokonał biskup radomski Henryk Tomasik.

Ostra Brama od lat jest punktem, w którym corocznie spotykają się pracownicy zbrojeniówki. Jak mówi przewodniczący krajowej sekcji NSZZ Solidarność Przemysłu Zbrojeniowego Stanisław Głowacki, to znak wierności Maryi i wartościom chrześcijańskim. Tegoroczne obchody połączone zostały z odsłonięciem tablicy poświęconej setnej rocznicy Cudu nad Wisłą i 40. rocznicy powstania Solidarności.

- Czujemy się spadkobiercami Piłsudskiego i obrońców Ojczyzny.

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, senator Jarosław Rusiecki, poseł Krzysztof Lipiec oraz przewodniczący NSZZ Solidarność Przemysłu Zbrojeniowego Stanisław Głowacki.

Do Skarżyska przyjechało ponad 800 osób, ponad 100 pocztów sztandarowych z całego kraju. Modlili się przy relikwiach ks. Jerzego Popiełuszki. Wraz z nimi parlamentarzyści i władze samorządowe. Poseł Krzysztof Lipiec mówił, że przemysł zbrojeniowy jest ważną gałęzią współczesnej gospodarki.

- Cieszę się, że przemysł zbrojeniowy został utrzymany i jest na wysokim poziomie. Z jego produktami liczą się na całym świecie, a współpraca z partnerami z zagranicy daje poczucie bezpieczeństwa obywatelom - podkreślił.

Marszałek Andrzej Bętkowski przyznał, że Ostra Brama w Skarżysku to miejsce ważne dla pracowników tej gałęzi przemysłu.

- Rodzinnie jestem związany z zakładami Mesko, pracował tam mój ojciec, ja uczyłem w szkole, która przygotowywała uczniów do tego zakładu. Ten sektor wymaga szczególnej troski ze strony rządzących - dodał.

Senator Jarosław Rusiecki mówił z kolei o tym, że w roku wielkich rocznic, w który wpisuje się jubileuszowa pielgrzymka zbrojeniówki, warto przypomnieć rolę polskiego przemysłu obronnego.

- W każdej z wielkich bitew polski oręż odgrywał znaczącą rolę, również w sierpniu 1920 roku pomógł w zwycięstwie - zaznaczył.

Podczas spotkania złożone zostały kwiaty przed obeliskami upamiętniającymi prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego oraz przed tablicą katyńską.

Reklama