Pieniądze dla powiatów na walkę z COVID

Data publikacji: 05.10.2020 14:39
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

Na zdjęciu: Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Dodatkowe 2,2 mln zł na walkę z pandemią przyznał powiatom zarząd województwa świętokrzyskiego.

Wicemarszałek Renata Janik informuje, że to kolejne pieniądze, które zostały przekazane samorządom na ten cel. Na przełomie maja i czerwca wszystkie świętokrzyskie powiaty otrzymały do podziału 42 mln zł.

- Samorządy powiatowe będą mogły wydać te pieniądze, przede wszystkim na wsparcie mieszkańców swoich powiatów. Mamy zgodę Komisji Europejskiej na zakup szczepionek przeciwko grypie. Samorządy mogą kupić również materiały ochrony osobistej, czyli środki dezynfekcyjne do rąk i powierzchni i przekazać je do szkół, dla których są organem prowadzącym - mówi Renata Janik.

Jak dodała wicemarszałek, powiat kielecki planuje zakupy bramek bezdotykowych do mierzenia temperatury, a powiat konecki chce zaopatrzyć podległe sobie instytucje w stacje dezynfekująco -kontrolne. Z kolei w powiecie skarżyskim dodatkowe fundusze będą wydane m. in. na urządzenia do dezynfekcji dokumentów w szkołach. Starostwo włoszczowskie zaplanowało zaś zakup urządzenia do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni. Z kolei powiat sandomierski chce przeznaczyć pieniądze na kardiomonitory oraz sprzęt chirurgiczny.

Z projektów „antycovidowych” korzystają już m. in. służba zdrowia, strażacy, policjanci, pracownicy służb społecznych i innych instytucji publicznych, ponadto ich klienci lub pacjenci.

Reklama