Pierwsza osoba już pracuje w kieleckim GUM

Data publikacji: 20.05.2021 15:18
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.05.2021. Kielce. Główny Urząd Miar - plac budowy

19.05.2021. Kielce. Główny Urząd Miar - plac budowy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jest już pierwsza osoba zatrudniona w świętokrzyskim kampusie Głównego Urzędu Miar. To obecny pracownik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, który jest ekspertem w dziedzinie promieniowania jonizującego. Urząd i kielecki szpital prowadzą wspólnie projekt badawczy w tej dziedzinie.

Natomiast dziś rozpoczął się oficjalny nabór przyszłych metrologów. Odbyło się też pierwsze spotkanie rekrutacyjne. Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny GUM mówi, że podobnych będzie jeszcze wiele, a część z nich odbywała się będzie online. Urząd na razie szuka czterech specjalistów w dziedzinie metrologii, docelowo chce ich zatrudnić 30. Do tego dojdzie dodatkowy personel techniczny i administracyjny.

- Jeżeli chodzi o specyfikę pracy metrologicznej, widzielibyśmy u nas absolwentów kierunków ścisłych, technicznych, przyrodniczych, czyli osoby, które skończyły na przykład automatykę i robotykę, fizykę albo chemię. Warto rozważyć studiowanie tych specjalności, bo daje to duże możliwości zatrudnienia, nie tylko w świętokrzyskim kampusie GUM, ale w całej naszej administracji - zachęca Piotr Ziółkowski.

W proces naboru zaangażowana jest również Politechnika Świętokrzyska, która wspólnie z GUM tworzy konsorcjum. Profesor Zbigniew Koruba, rektor uczelni nie ukrywa, że chciałby, aby w przyszłości w nowoczesnych laboratoriach na kieleckim Telegrafie pracowała duża grupa absolwentów politechniki. Uczelnia przygotowała kilka możliwości kształcenia w tym kierunku.

- Mamy nowy kierunek metrologiczny, będziemy chcieli, aby nabór nastąpił od 1 października. Mam nadzieję, że studenci będą zainteresowani. Rozpoczniemy kształcenie metrologów również na tym trzecim poziomie badawczym - doktoranckim - wyjaśnia rektor.

GUM współpracuje również z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Najlepsi absolwenci kierunków ścisłych uczelni mogą liczyć na zatrudnienie w świętokrzyskim kampusie.

Laboratoria budowane w Kielcach oficjalnie rozpoczną działanie w 2024 roku W sumie powstanie sześć laboratoriów, w tym na przykład laboratoria masy, akustyki, czasu i częstotliwości. Zatrudnienie znajdzie tam 30 metrologów oraz duża grupa kadry technicznej i administracyjnej.

Reklama