Pierwsza świetlica środowiskowa w Obrazowie: dzieci mogą tu nadrobić zaległości w nauce

Data publikacji: 06.10.2020 18:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.10.2020. Obrazów. Otwarcie świetlicy środowiskowej

06.10.2020. Obrazów. Otwarcie świetlicy środowiskowej
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Obrazowie powstała świetlica środowiskowa. Korzysta z niej 11 dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Mogą tu liczyć na pomoc w odrabianiu lekcji, nadrobić szkolne zaległości, a oprócz tego - rozwijać swoje talenty.

Świetlica powstała dzięki dotacji unijnej przekazanej przez urząd marszałkowski z Regionalnego Programu Operacyjnego. Cała inwestycja kosztowała 390 tys. zł, z czego 330 tys. zł pokryło unijne dofinansowanie. Brakującą kwotę zapewniła gmina.

Wójt Obrazowa Krzysztof Tworek podkreśla, że to pierwsza w gminie świetlica środowiskowa. Utworzono ją po wcześniejszym zdiagnozowaniu potrzeb wśród rodziców i nauczycieli.

- Jeśli okaże się, że potrzeba więcej miejsc, to samorząd będzie się starał o tworzenie kolejnych świetlic środowiskowych. Chodzi o dobro dzieci - stwierdził wójt.

Świetlica działa od kilku tygodni, dzisiaj było jej oficjalne otwarcie, przesunięte z powodu koronawirusa. Dzieci korzystają z niej od poniedziałku do piątku w godzinach od 13 do 17.

- Najpierw odrabiają pracę domową, w czym pomagają osoby zatrudnione w świetlicy. Nadrabiają też z uczniami zaległości, jeżeli zauważą taką potrzebę - mówi kierownik świetlicy  Katarzyna Stępińska.

Potem jest czas na zajęcia dodatkowe, czyli informatyczne, plastyczne, muzyczne oraz na naukę języka angielskiego. Świetlica środowiskowa wyposażona jest w tablicę multimedialną, telewizor,  laptopy dla każdego dziecka oraz gry planszowe i kilka innych elementów, służących zabawie i rekreacji.

Lena i Madzia powiedziały reporterce Radia Kielce, że lubią przychodzić do świetlicy, ponieważ ciekawie spędzają tu czas, mogą być dłużej ze swoimi rówieśnikami i podobają się im zajęcia prowadzone przez instruktorów.

Anna Biernat, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrazowie powiedziała, że zatrudnieni w świetlicy specjaliści są do dyspozycji nie tylko dzieci, ale również ich rodziców. Bezpłatnie mogą oni korzystać z porad radcy prawnego oraz psychologa.

Świetlica środowiskowa jest dedykowana dzieciom mającym problemy w rodzinie np. z powodu długotrwałej choroby któregoś z rodziców lub rodzeństwa, z powodu niepełnosprawności i innych trudnych życiowych sytuacji.

Świetlica znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej w Obrazowie.

Reklama