Pierwszy punkt drive-thru funkcjonuje już w Podzamczu

Data publikacji: 28.04.2021 12:46
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
28.04.2021. Podzamcze. Otwarcie pierwszego w Polsce punktu szczepień drive thru

28.04.2021. Podzamcze. Otwarcie pierwszego w Polsce punktu szczepień drive thru
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu został dziś otwarty pierwszy w Polsce punkt szczepień drive-thru prowadzony przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dziś zaszczepionych zostanie w nim 90 osób, a docelowo będzie to od 200 do 250 osób dziennie, w zależności od liczby otrzymanych szczepionek.

Pierwszym pacjentem, który dziś został zaszczepiony w Podzamczu był pan Tomasz.

- Przyjechałem kilkanaście minut przez planowaną godziną szczepień. Punkt jest bardzo dobrze zorganizowany, ruchem kierują żołnierze. Zdecydowałem się zaszczepić, ponieważ w rodzinie miałem bardzo trudne przeżycia związane z chorobą COVID-19, więc chcę się przed nią zabezpieczyć. Samo szczepienie nie bolało, polecam wszystkim - dodał pan Tomasz.

W punkcie w Podzamczu, oprócz żołnierzy pracują także pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Zarejestrować się na szczepienie można pod numerem infolinii 989.

Pułkownik Grzegorz Motak, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej informuje, że od uruchomienia rejestracji do tego punktu, lista chętnych zapełniła się w 10 minut.

- Są tu żołnierze, którzy kierują ruchem pacjentów. W pierwszym punkcie zbieramy tzw. wywiad, chętny do zaszczepienie musi też wypełnić ankietę zdrowotną. Następnie pacjenci przejeżdżają samochodem do drugiego punktu, gdzie lekarz, albo ratownik medyczny kwalifikuje do zaszczepienia. W ostatnim, trzecim punkcie, pacjenci nie wysiadając z samochodu są już szczepieni. Po iniekcji muszą odjechać na pobliski parking. W przypadku, gdy szczepionkę przyjął kierowca, musi odczekać 20 minut, a gdy pasażer auta - 15 minut - wyjaśnia pułkownik Grzegorz Motak.

Z kolei pierwszy kielecki punkt szczepień powszechnych przeciw COVID-19 w Kielcach został uruchomiony w Klubie Seniora przy ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 75.

Zabiegi będą realizowane od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 - 20.00. Zarejestrować się można pod numerem telefonu 503 511 209. Każdego dnia zaszczepionych może tu być od 300 do 500 osób, ich liczba zależeć będzie od dostaw szczepionek.

5 maja 2021 roku uruchomiony zostanie drugi miejski punkt szczepień powszechnych przeciw COVID-19 w Klubie Seniora przy Alei Legionów 5. W tym przypadku szczepienia będą się odbywać przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 8.00 - 20.00. Zarejestrować się na nie można dzwoniąc pod numer telefonu 731 524 135.

Miasto we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach zorganizuje jeszcze mobilny punkt szczepień typu drive-thru, który planowany jest w pobliżu szpitala tymczasowego na terenie Targów Kielce.

Reklama