Piesi bardziej chronieni, ale będą też mieli obowiązki

Data publikacji: 26.05.2021 11:37
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Bezpieczne przejście dla pieszych

Kielce. Bezpieczne przejście dla pieszych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Od 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Zgodnie z nowelizacją, pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, za wyjątkiem tramwaju.

Regulacja wprowadza również zakaz tzw. jazdy na zderzaku oraz ujednolica do 50 km/h dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, niezależnie od pory dnia.

Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przypomina, że wszystkie zmiany będą obowiązywały od najbliższego wtorku. Nowelizacja dotyczy także pieszych.

- Należy pamiętać, że pieszemu nie wolno będzie korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, podczas przechodzenia przez drogę. Bardzo ważne jest, aby zachował on także szczególną ostrożność i skupił uwagę na ruchu ulicznym - podkreśla.

Policjant zauważa, że najważniejszą zmianą jest to, że osoba, która jest na przejściu jak i ta która dopiero na nie wchodzi będzie miała pierwszeństwo przed pojazdem. W związku z tym kierowca zbliżający się do tego miejsca zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność.

Artur Pluta, właściciel Szkoły Jazdy Enigma przyznaje, że kursanci są uczeni już według nowych przepisów. - Kursant jest uczony, że musi się zatrzymać, gdy widzi osobę zbliżającą się do przejścia. Ustaliliśmy z instruktorami, że kandydat na kierowcę ma zatrzymać się przed przejściem, gdy widzi pieszego znajdującego się w odległość dwóch metrów od jezdni - precyzuje.

- Wszyscy kursanci, którzy przyjdą na egzamin 1 czerwca będą już sprawdzani z wiedzy o nowych przepisach - mówi Karol Wilczyński, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

- Nowe przepisy dają pierwszeństwo nie tylko pieszemu, który znajduje się na przejściu, ale także temu, który na nie wchodzi. Jest to akt prawny rangi ustawowej, dlatego WORD w Kielcach, tak jak inne ośrodki tego typu w Polsce, będzie brały pod uwagę ten przepis w trakcie przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy - mówi.

Za nieegzekwowanie przepisów będą groziły mandaty karne.

Podobne wiadomości
Reklama