Pieszą wędrówką uczcili pamięć walczących o niepodległość

Data publikacji: 07.11.2020 14:26
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.11.2020. Końskie. XXIV Rajd Niepodległości

07.11.2020. Końskie. XXIV Rajd Niepodległości
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

130 osób wzięło udział w XXIV Rajdzie Niepodległości zorganizowanym przez konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W tym roku wędrówka ma formę indywidualnego spaceru. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z akademii patriotycznej.

Uczestnicy w większości pochodzą z powiatu koneckiego, ale są też przybysze z województwa łódzkiego i mazowieckiego. Piechurzy podkreślają, że chcą uczcić święto odzyskania niepodległości i zwiedzić okolicę.

- Bierzemy udział w rajdzie nie pierwszy raz ze względu na piękne okolice. Podoba nam się też profesjonalna organizacja rajdu. Przyjeżdżamy z Piotrkowa Trybunalskiego, więc spory kawałek drogi, ale nigdy nie żałujemy - mówi pan Cezary.

- Chcemy uczcić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, bo tylko taka forma nam została - dodaje pani Joanna.

Wojciech Pasek prezes koneckiego oddziału PTTK informuje, że trasa miała 14 kilometrów i wiodła przez miejsca związane z walką o niepodległość.

- Na trasie tegorocznego spaceru jest kilka punktów związanych z martyrologią narodu polskiego, z miejscami upamiętniającymi walki o niepodległość, np. pomnik powstańców styczniowych, czy Aleja Katyńska - wymienia.

Uczestnicy rajdu wyruszyli z ulicy Partyzantów w Końskich, przeszli przez Koczwarę, Pomyków, Piłę, a dalej leśnymi drogami do ulicy Południowej i Alei Katyńskiej w Końskich.

07.11.2020. Końskie. XXIV Rajd NiepodległościFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Reklama