Pińczów świętuje rocznicę lokacji miasta

Data publikacji: 20.09.2020 14:15
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.09.2020. Pińczów. Uroczystości upamiętniające 592. rocznicę lokacji miasta. Msza w intencji mieszkańców odprawiona w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty

20.09.2020. Pińczów. Uroczystości upamiętniające 592. rocznicę lokacji miasta. Msza w intencji mieszkańców odprawiona w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Msza w intencji mieszkańców odprawiona w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie rozpoczęła dwudniowe uroczystości upamiętniające 592. rocznicę lokacji miasta.

Prawa miejskie Pińczów otrzymał 21 września 1428 roku. Lokacji dokonał zaś król Władysław Jagiełło z tzw. przywilejem jarmarków tygodniowych i rocznych, które spowodowały rozwój miasta - mówi Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

- Wiemy też, że Pińczów nie był wówczas pierwszy raz lokowany jako miasto. Prawdopodobnie wcześniej nie rozwinął się, dlatego lokacje powtórzono - tłumaczy.

Justyna Dziadek dodaje, że główne uroczystości odbędą się w poniedziałek, czyli dokładnie wtedy, kiedy przypada 592.rocznica lokacji miasta. O godzinie 11.00, w wirydarzu pińczowskiego muzeum odbędzie się uroczyste przekazanie zabytkowego tłoku pieczętnego Magistratu Miasta Pińczowa z 1707 r. Darczyńcą tego cennego eksponatu jest Krzysztof Polański z Kielc.

- To pasjonat, regionalista, który w dzieciństwie mieszkał w Pińczowie i darzy miasto duża sympatią. Tłok kupił na giełdzie i postanowił go przekazać do zbiorów muzeum - dodaje.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wysłuchać prelekcji na temat pieczęci i tłoków pieczętnych. Był to ważny element w czasach średniowiecza.  Były to znaki wiarygodności, które poświadczały prawdziwość i oryginalność dokumentów.  

Każdy z uczestników otrzyma  też pamiątkowy odcisk pieczęci w laku. Na tłoku pieczętnym widnieje herb Pińczowa, w tym dwie rozdarte strzały. W otoku znajduje się zaś napis w języku łacińskim, informujący,że jest to pieczęć  Magistratu Pińczowa. Eksponat zostanie umieszczony w gablocie na wystawie stałej, która dotyczy historii miasta.

Przed dwoma laty, podczas 590. rocznicy lokacji miasta odsłonięto kopię dokumentu lokacyjnego z 21 września 1428 roku. Oryginalny akt lokacyjny miasta znajduje się w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Reklama