PiS zaprzecza - nie ma koalicji z Wentą

Data publikacji: 09.06.2021 16:58 / Data aktualizacji: 09.06.2021 17:20
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Jarosław Karyś - przewodniczący Rady Miasta Kielce

Na zdjęciu: Jarosław Karyś - przewodniczący Rady Miasta Kielce
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Czy koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Bogdanem Wentą stałą się faktem? Takie głosy pojawiają się po nadzwyczajnej sesji rady miasta, w trakcie której stanowisko przewodniczącego gremium stracił Kamil Suchański z Bezpartyjnych i Niezależnych, a jego miejsce zajął Jarosław Karyś z Prawa i Sprawiedliwości.

Dotychczasowy szef klubu PiS w tajnym głosowaniu uzyskał poparcie 17 radnych, przy trzech głosach przeciw oraz pięciu wstrzymujących się. Oznacza, to że Jarosława Karysia poparła przynajmniej część radnych wspierającego prezydenta klubu Projekt Wspólne Kielce i Koalicji Obywatelskiej.

Jeszcze we wtorek Kamil Suchański, mówił, że zmiana na stanowisku przewodniczącego rady miasta, to efekt politycznych rozgrywek radnych PiS i radnych klubu prezydenckiego.

- Na naszych oczach prawdopodobnie rozkwita romans między PiS a Bogdanem Wentą. Jego cel jest oczywisty, to utrzymanie władzy prezydenta Wenty kosztem interesu Kielc, który leży odłogiem - mówił.

Jarosław Karyś pełniący od wtorku funkcję przewodniczącego rady, podkreśla, że o koalicji Prawa i Sprawiedliwości z prezydentem Bogdanem Wentą nie może być mowy, między innymi z uwagi na różnice światopoglądowe.   

- Sprawa koalicji nigdy nie istniała i nie istnieje. Jednak  poniekąd zdaje sobie sprawę, że Kamil Suchański po głosowaniu stara się sprzedać do przestrzeni publicznej coś co nie jest prawdą. Kwestia koalicji Prawa i Sprawiedliwości z prezydentem Wentą nie jest rozważana ani oficjalnie ani nieoficjalnie - dodaje.

Także Anna Kibortt, przewodnicząca prezydenckiego klubu Projekt Wspólne Kielce zaznacza, że nie może być mowy o żadnej koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Jak stwierdziła były przewodniczący Suchański doszukuje się drugiego dna tam gdzie go nie ma.

- My jako klub jesteśmy blisko z koalicją, ale Obywatelską i tę współpracę podtrzymujemy. Jeśli natomiast pojawiają się pojedyncze głosowania, w których głosujemy tak samo jak PiS - ponad podziałami, to mam nadzieję, że robimy to dla dobra mieszkańców - dodaje.

Anna Kibortt zaznacza, że podczas wczorajszej sesji niemal wszyscy radni opowiedzieli się za zmianą przewodniczącego, a fakt, że na to stanowisko został wybrany przedstawiciel największego klubu nie powinno być niczym zaskakującym.

Po zmianie na stanowisku przewodniczącego, zwolnił się wakat na stanowisko wiceprzewodniczącego w prezydium rady miasta. Miejsce Jarosława Karysia najprawdopodobniej zajmie Anna Kibortt przewodnicząca klubu Projekt Wspólne Kielce.

Reklama