PKP ogłasza przetarg, miasto wciąż czeka

Data publikacji: 22.06.2021 14:50
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.06.2021. Kielce. Dworzec PKP

22.06.2021. Kielce. Dworzec PKP
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przebudowa dworca kolejowego w Kielcach powoli staje się faktem. Inwestycja to w rzeczywistości kilka zadań, które będą wykonywane przez PKP SA, PKP PLK, a także miasto. W ostatnich dniach ogłoszono przetarg na modernizację budynku dworca. Szacowany koszt inwestycji to prawie 30 mln zł.

22.06.2021. Kielce. Dworzec PKPFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tymczasem wciąż trwa przygotowanie przetargu, w części za którą odpowiedzialne jest miasto.

Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc wyjaśnia, że chodzi o budowę nowego parkingu dla samochodów, który ma powstać nad torami.

- Na obecną chwilę spółka PKP PLK prowadzi wraz z Biurem Inwestycji kieleckiego urzędu miasta prace nad doprecyzowaniem warunków przetargu. To pozwoli na ogłoszenie w dalszej perspektywie postępowania przez spółkę – wyjaśnia Tomasz Porębski. Miasto w ubiegłym roku przekazało na realizację koncepcji projektowej 250 tys. złotych. 

Jak wyjaśnia Aleksandra Grzelak, z biura prasowego PKP SA, gmach dworca kolejowego w Kielcach zostanie gruntownie odnowiony i przystosowany do współczesnych standardów.

- Na parterze zlokalizowana zostanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z małymi dziećmi. W bocznej części hali będą usytuowane kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku nie zabraknie także biletomatów, bankomatów i automatów vendingowych, czyli maszyn z napojami i żywnością. Na terenie dworca pojawią się również lokale komercyjne i pomieszczenia biurowe – tłumaczy Aleksandra Grzelak. 

Odnowiony budynek dworca ma być przede wszystkim dostępny dla osób niepełnosprawnych. Pojawią się pochylnie i ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Dostępna będzie także tablica dotykowa z mapą obiektu. Do dyspozycji osób korzystających z dworca będą także windy. 

- W przestrzeni na zewnątrz powstanie kilkanaście miejsc parkingowych razem z wiatą rowerową. W planach jest także stworzenie dwóch miejsc do ładowania samochodów elektrycznych – dodaje. 

Izabela Mazurkiewicz z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, poinformowała, że prace remontowe obejmujące torowiska i perony są zaplanowane na lata 2021-2027, po zapewnieniu finansowania. 

- Modernizacja zakłada także przebudowę torów, sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przejścia podziemnego pod torami i zabudowa wind – tłumaczy. Odnowa dworca jest powiązana z planowanym remontem linii Skarżysko-Kamienna - Kielce - Kozłów. 

Rozpoczęcie modernizacji dworca planowane jest w II połowie bieżącego roku, a zakończenie prac w I połowie 2023 roku. Inwestycja będzie realizowana z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

22.06.2021. Kielce. Dworzec PKPFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Reklama