Planowe operacje w szpitalach będą odwoływane? Dramatycznie brakuje krwi

Data publikacji: 30.05.2021 21:16
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: TVP3 Kielce
Kielce. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Żołnierze WOT oddają krew

Kielce. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Żołnierze WOT oddają krew
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zachęca do oddawania krwi. Jej brak może spowodować odwołanie planowych operacji w szpitalach. Wznowienie zabiegi po przerwie związanej z pandemią zaczynają być zagrożone.

Jak informuje TVP3 Kielce zapasy krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach topnieją w bardzo szybkim tempie. Obecnie potrzeba niemal każdej grupy krwi. Dlatego apel o oddawanie tego bezcennego daru skierowany jest zarówno do honorowych krwiodawców jak i osób, które do tej pory tego nie robiły. Bo potrzeb z dnia na dzień jest coraz więcej.

 - Szpitale próbują nadgonić czas który z racji obowiązków wynikających z pandemii musiały poświęcić głównie covidowym pacjentom. Stąd wzrost zapotrzebowania w podstawowych grupach czyli A dodatni i zero - mówi Jerzy Stalmasiński, dyrektor RCKiK w Kielcach.

Żeby zachęcić do oddawania krwi Regionalne Centrum Krwiodawstwa przypomina o profitach, jakie czekają dawców.

- Dla każdego kto odda krew przewidzianych jest osiem czekolad, należą się także dwa dni wolne, odpoczynku od pracy i nauki. Ponadto w Kielcach, każda osoba, która odda krew ma możliwość pobrania 30-dniowego zaświadczenia na karnet przejazdami komunikacji miejskiej - bezpłatnie oczywiście - wymienia Olgierd Oksza-Orski z RCKiK w Kielcach.

 O krok dalej poszła gmina Strawczyn, która wraz z Samorządowym Centrum Kultury i Sportu zdecydowała o dodatkowej zachęcie dla tych, którzy do końca maja zdecydują się oddać krew.

- Żeby zachęcić naszych mieszkańców, postanowiliśmy każdego kto odda krew uhonorować karnetem o wysokości 100 zł, ten karnet jest ważny na cały rok, do wykorzystania w naszym obiekcie, czyli basenie - mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt Strawczyna.

Propozycja ważna jest do poniedziałku (31 maja), ale wójt rozważa przedłużenie jej o kolejny miesiąc. Krew mogą oddać wszystkie pełnoletnie, zdrowe osoby, które ważą więcej niż 50 kilogramów.

Reklama