Po Lubiance przyszła kolej na zalew Pasternik

Data publikacji: 01.01.2021 13:57
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.01.2021. Starachowice. Zalew Pasternik

01.01.2021. Starachowice. Zalew Pasternik
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Kolejny zbiornik w Starachowicach przejdzie rewitalizację. Zalew Pasternik powstał na początku XX wieku na Kamiennej, jako miejsce spiętrzenia wody chroniące przed powodzią. Jego nazwa pochodzi od miejsca, gdzie starachowiccy pasterze wypasali bydło. Od wielu lat jest lubianym miejscem wypoczynku, szczególnie cenionym przez wędkarzy.

Proces rewitalizacji przez lata był opóźniany ze względu na nieuregulowaną sytuację własnościową. Po zakończeniu procesów administracyjnych możliwe było pozyskanie środków zewnętrznych - przypomina prezydent Starachowic Marek Materek.

- Prace przy Pasterniku prowadzone są etapami i finansowane z różnych źródeł. Pierwszy zakres prac będzie obejmował oczyszczenie dna zbiornika i zagospodarowanie otoczenia. Na wykonanie tych prac gmina Starachowice pozyskała ponad 19 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

W przetargu złożono trzy oferty. Cenowo wynoszą od 13,6 do 20,6 mln zł. Wykonawcę prac poznamy w najbliższym czasie.

Kolejne remonty będą wykonane dzięki pieniądzom z RPO na zagospodarowanie północnej linii brzegowej zbiornika. Z kolei z programu niskoemisyjności pochodzą pieniądze na remont grobli i zatoczki autobusowej. Teraz gmina stara się o dotację z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na remont kładki. Poprzednia została wiele lat temu zniszczona przez powódź.

W połowie tego roku ogłoszone zostaną przetargi na kolejne zadania w ramach rewitalizacji Pasternika.

01.01.2021. Starachowice. Zalew PasternikFot. Anna Głąb / Radio Kielce

adv adv
Wiadomości
Reklama