Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa szpital wznawia kolejne badania

Data publikacji: 30.07.2020 14:53
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Zdrowie
06.05.2020. Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony

06.05.2020. Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Bezpłatne badania wykrywające tętniaki aorty brzusznej, po przerwie spowodowanej pandemią, wznawia Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

Z diagnostyki mogą skorzystać osoby od 65. roku życia, u których stwierdzono występowanie co najmniej trzech czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak: choroba wieńcowa, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, albo hiperlipidemia. W grupie większego ryzyka są mężczyźni.

Jak mówi Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, badanie nie jest uciążliwe, natomiast może uratować życie.

- Pacjentom oferowane jest bezpłatne badanie ultrasonograficzne, którego celem jest stwierdzenie występowania tętniaka aorty brzusznej. Badanie jest krótkie i nieinwazyjne, a może uratować życie, ponieważ choroba często przebiega bezobjawowo. Śmiertelność, w przypadku planowego leczenia tętniaka, wynosi około 1 proc., natomiast jeśli tętniak pęknie, umiera około 75 proc. chorych - podkreśla.

Na badania można zarejestrować się za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii: 22 211 18 64 w godzinach od 8.00 do 16.00. Pacjenci są przekierowywani do ośrodków w konkretnych województwach. Zgłaszając się na badania powinni zachować środki ostrożności: przyjść na określoną godzinę, w maskach zasłaniających usta i nos.

Lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyniowej Wojewódzki Szpitala Zespolonego w Kielcach realizują badania od końca 2018 roku. Z uwagi na pandemię wiosną wstrzymano badania.

Reklama