Po sandomierskim Zamku oprowadzi chętnych Małgorzata Kożuchowska

Data publikacji: 06.11.2020 13:50
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kadr z filmu promującego akcję

Kadr z filmu promującego akcję
Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sandomierski zamek znalazł się w gronie pięciu obiektów w kraju, które biorą udział w akcji ministerstwa kultury, pod nazwą "Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich".

Projekt otworzył dziś wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. W tym roku z powodu epidemii, pomysł zwiedzania byłych siedzib królewskich musiał zostać przeniesiony do Internetu.

Podczas videokonferencji z Zamku Królewskiego w Warszawie, wicepremier Piotr Gliński wyjaśniał, że kilka muzeów, mieszczących się w byłych rezydencjach królewskich przygotowało specjalną ofertę zwiedzania w sieci, a także wydarzenia edukacyjne i prezentacje kolekcji.

- Chcemy aby ta inicjatywa była uroczyście zapowiedziana i rozpropagowana w społeczeństwie. W ciężkim czasie pandemii możemy korzystać z komputerów oraz Internetu. Tam znajdujemy wspaniałe zbiory. Dziękuję wszystkim polskim muzealnikom i ludziom kultury, którzy ciężko pracują w trudnym czasie. Bardzo państwu polecam darmowy listopad online - mówił wicepremier Piotr Gliński.

Swoja ofertę, oprócz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu zaprezentowali także dyrektorzy: Zamku Królewskiego w Warszawie, Łazienek Królewskich, Zamku na Wawelu oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.

Iwona Łukawska p.o dyrektora muzeum w Sandomierzu stwierdziła, że dla tej placówki to zaszczyt i nobilitacja. Podkreśliła, że zamek jest unikatowym zabytkiem o niezwykle ciekawej historii. 23 listopada zaprezentowany zostanie wirtualny spacer po sandomierskim zamku, podczas którego można będzie zapoznać się z dziejami tego budynku i najciekawszymi obiektami. Zaprezentowane zostanie m.in. działo armatnie, pochodzące z czasu potopu szwedzkiego, znalezione na wzgórzu zamkowym, a także miecz katowski z XVII wieku, którym wymierzano w Sandomierzu sprawiedliwość. Podczas spaceru wirtualnego, turyści zwiedzą również wystawę archeologiczną z unikatowymi szachami sandomierskimi pochodzącymi prawdopodobnie z XIII wieku. Oprócz tego muzeum przygotowało cykl postów o tematyce historycznej i edukacyjnej , a także cykl lekcji muzealnych na temat zamku.

Wicepremier Piotr Gliński ocenił, że Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, to instytucja, która zasługuje na dodatkowe wsparcie i cieszy się, że współpraca z resortem układa się bardzo dobrze. Wicepremier przypomniał, że współprowadzenie instytucji przez ministerstwo oznacza zwiększoną dotację dla muzeum i możliwość korzystania z dodatkowego wsparcia, np. inwestycyjnego.

- To jest przykład dobrej współpracy państwa z instytucjami lokalnymi. Trzy samorządy współprowadzące sandomierskie muzeum wraz z ministerstwem wspólnie podnoszą ofertę tego wspaniałego miejsca. Jesteśmy dumni z tego, że możemy wspierać tę instytucje kultury jak wiele innych w Polsce - dodał wicepremier.

Zwiedzanie rezydencji królewskich online odbywać się będzie w towarzystwie aktorki Małgorzaty Kożuchowskiej.

Reklama