Po trzech latach Nepomucen jest jak żywy

Data publikacji: 29.09.2020 12:50
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wąchock. Figura św. Jana Nepomucena po renowacji

Wąchock. Figura św. Jana Nepomucena po renowacji
Fot. Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka

Figura świętego Jana Nepomucena która stała przy zespole pałacowym w Wąchocku, została odrestaurowana i niebawem wróci na swoje miejsce.

Trzy lata temu figura została zdjęta z cokołu, by uchronić ją przed ostatecznym rozpadem. Posąg świętego wykonany został z piaskowca szydłowieckiego w połowie XIX wieku w stylistyce barokowej. Umocowany był do cokołu metalowym bolcem i to spowodowało, że figura pękła wzdłuż. Konieczny był jej remont, którym zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka.

Jak mówi wiceprezes Sebastian Staniszewski, posąg udało się uratować dzięki przypadkowi. Mieszkańcy pokrywali kamienną rzeźbę farba olejną. To wytworzyło warstwę ochronną, dzięki której zachowały się detale możliwe do odtworzenia przez konserwatora zabytków bez potrzeby odwoływania się do źródeł ikonograficznych.

Wąchock. Figura św. Jana Nepomucena przed renowacjąFot. Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka

- To na przykład koronkowe obszycie szaty świętego, jego włosy, dłonie czy trzymany w ręku krzyż - dodaje.

Po renowacji kamień zachowa swój naturalny kolor. Figura wróciła także do pierwotnego kształtu, bo w poprzednich latach została skrócona o kilkadziesiąt centymetrów. Kamienną postać obcięto na wysokości kolan. Teraz Jan Nepomucen będzie na posagu wyglądał jak nowy.

Rzeźba ma 1,60 metra wysokości, a wraz z postumentem 4 metry. Całość prac kosztowała ponad 30 tys. zł, które towarzystwo przez trzy kolejne lata pozyskiwało od świętokrzyskiego konserwatora zabytków.

Remontu wymagała także podstawa figury. To kolejny koszt 30 tys. zł, które przekazała gmina Wąchock. Natomiast fundamenty wykonali prywatni właściciele terenu, na którym stoi figura Jana Nepomucena.

Wszystkie prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku i posąg wróci na swoje miejsce.

Św. Jan Nepomucen według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Z tego tytułu stał właśnie w okolicy rzeki Kamiennej, by chronić mieszkańców przed powodziami.

Temu samemu świętemu poświęcona jest kapliczka z jego rzeźbą w innym miejscu Wąchocka, przy wjeździe od strony Starachowic. Ta wykonana jest z drewna, co stanowi ewenement, bo Jana Nepomucena najczęściej rzeźbiono w kamieniu. Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka ma w planach odrestaurować także ten obiekt.

Reklama