Podczas biegu, promowali zdrowy styl życia

Data publikacji: 04.10.2020 17:04
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.10.2020. Sandomierz. II Bieg Jarski

04.10.2020. Sandomierz. II Bieg Jarski "Na zdrowie" o sandały bł. Wincentego Kadłubka. Na zdjęciu: Jacek Łabudzki - ultramaratończyk
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Ponad 30 osób wzięło udział w II Biegu Jarskim "Na zdrowie" o sandały bł. Wincentego Kadłubka. Biegacze mieli do pokonania 5 km z dziedzińca Zamku Królewskiego w Sandomierzu do Andruszkowic w gminie Samborzec. Tę samą trasę przemierzyła także grupa rowerzystów oraz miłośników nordic walking.

Wśród uczestników biegu był Jacek Łabudzki, ultra maratończyk z Sandomierza, z zawodu lekarz, który powiedział, że na wszelkie sposoby warto promować zdrowy styl życia.

- Każda aktywność fizyczna podnosi morale, podnosi własne ego, nie mówiąc o zdrowiu. Ten kto się nie rusza, dużo traci - stwierdził maratończyk.

Ewelina Soboń z Sandomierza powiedziała,że biega od 7 lat, a bieg jarski był dla niej fantastyczny ze względu na ciekawą, urozmaiconą trasę, bardzo dobrą organizację oraz atmosferę. Podkreśliła, że bieganie wiele dla niej znaczy. Jest to jej sposób na zresetowanie umysłu w trudnych sytuacjach, poprawienie nastroju. Dzięki takim treningom, czuje się bardzo dobrze.

Wśród uczestników biegu jarskiego była także  6-osobowa rodzina Jakuszewskich, w tym Monika Rewera, dla której wspólny sportowy wysiłek był oddaniem hołdu dla zmarłego na początku sierpnia ojca, który wpajał sportowy styl życia swoim dzieciom i zawsze chętnie ich wspierał w tych aktywnościach.

Sportowcy i inni goście imprezy częstowani byli potrawami jarskimi przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Samborzec oraz członkinie Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego. Można było m.in. zjeść zupę brokułową oraz bezmięsnego burgera, a także wypić m.in. sok jabłkowy, gruszkowy i z selera naciowego.

Grażyna Borkowska powiedziała, że jak na stowarzyszenie mające w nazwie jabłko, nie mogło ich zabraknąć na tym wydarzeniu. Przypomniała, że lekarze zalecają jeść co najmniej jedno jabłko  dziennie, a szklanka wyciśniętego soku to wzmocniona dawka witaminowa.

Wydarzeniem towarzyszącym biegowi jarskiemu była wystawa monet z czasów bł. Wincentego Kadłubka. Można je było oglądać w gablocie przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Jak powiedział Dominik Płaza, dyrektor tej instytucji, monety są unikatowe, datowane na początek XIII wieku, kiedy Wincenty Kadłubek przebywał w Sandomierzu. Pochodzą ze skarbca spod Krakowa. Użyczył je numizmatyk z Łodzi Witold Nakielski.

Anna Przybysz, główna organizatorka i pomysłodawczyni biegu jarskiego o sandały bł. Wincentego Kadłubka powiedziała, że ta postać jest warta przypominania na wiele różnych  sposobów. Wszyscy znają dorobek historiograficzny i duchowy Wincentego Kadłubka, ale był on także propagatorem zdrowego stylu życia. Uważał, że dbanie o siebie, to obowiązek każdego Polaka, ponieważ będąc zdrowym można więcej zrobić dla Ojczyzny.

Anna Przybysz jest autorką ceramicznych rzeźb średniowiecznych sandałów, które wręczono zwycięzcom Biegu Jarskiego w kategorii kobiet i mężczyzn.

Reklama