Podpalili składowisko w Nowinach, teraz usłyszeli zarzuty

Data publikacji: 18.09.2020 13:25
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.04.2020 Nowiny. Pożar nielegalnego składowiska odpadów. Z lewej: osiedle domków socjalnych

19.04.2020 Nowiny. Pożar nielegalnego składowiska odpadów. Z lewej: osiedle domków socjalnych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dwie osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty, dotyczące podpalenia składowiska odpadów w podkieleckich Nowinach. Do zdarzenia doszło 19 kwietnia przy ulicy Perłowej. Od tego czasu sprawą zajmowali się śledczy.

Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach przypomina, że strażacy przez kilkanaście godzin walczyli z ogniem. Pożar uszkodził kilka budynków i kilka samochodów ciężarowych. Przez dłuższy czas skażone były też okolice nielegalnego składowiska. Straty oszacowano na ponad 1 mln złotych.

- Zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy, na który składają się między innymi wyniki oględzin miejsca zdarzenia, zeznania świadków, nagrania z monitoringu, a także opinie biegłego z zakresu pożarnictwa, pozwoliły na ustalenia dwóch sprawców - 24-letniego Patryka B. i 27-letniego Patryka B. Mężczyźni zostali zatrzymani w środę. Usłyszeli zarzuty dotyczące sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w znacznych rozmiarach. Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do zarzucanego im przestępstwa, złożyli natomiast wyjaśnienia - mówi Daniel Prokopowicz.

Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Grozi im 10 lat pozbawienia wolności.

Jak informowaliśmy, w poniedziałek rozpoczęło się sprzątanie składowiska. Za te działania odpowiedzialne jest Starostwo Powiatowe w Kielcach, które dostało upoważnienie na wejście na teren pogorzeliska. Dzięki temu można usunąć odpady, których właścicielem jest prywatne przedsiębiorstwo.

Po zakończeniu pierwszego etapu, starostwo ogłosi przetarg na uprzątnięcie drugiej grupy zanieczyszczeń, czyli odpadów niebezpiecznych. Jest na to zabezpieczone 5,5 mln zł.

Tagi do tego wpisu
Reklama