Podpisano umowę na budowę Głównego Urzędu Miar

Data publikacji: 31.12.2020 11:08
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
31.12.2020. Warszawa. Podpisanie umowy na budowę kampusu Głównego Urzędu Miar

31.12.2020. Warszawa. Podpisanie umowy na budowę kampusu Głównego Urzędu Miar
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ten dzień zapisze się na kartach historii województwa świętokrzyskiego. W Warszawie podpisano umowę na budowę kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar.

W styczniu, działka u zbiegu ulic Wrzosowej i księdza Jerzego Popiełuszki w Kielcach stanie się placem budowy. Przedstawiciele firmy Anna-Bud, która jest głównym wykonawcą inwestycji, podpisali kontrakt z władzami GUM-u.

Profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar mówi, że budowa kampusu to ogromna szansa dla polskiej metrologii.

- Ta inwestycja otwiera nowe perspektywy rozwojowe. Metrologia w każdym kraju jest obszarem ściśle związanym z gospodarką, to również szansa dla Kielc - mówi.

Artur Bławat z firmy Anna-Bud zaznacza, że będzie to jedna z największych inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwo.

- Cztery hektary powierzchni i 15 tys. metrów kwadratowych pod dachem w ośmiu budynkach połączonych łącznikiem - tak przedstawia się budowa w liczbach. Będzie to trudna inwestycja, to duże wyzwanie, ale damy radę - mówi.

Przejęcie placu planowane jest na 7 stycznia. Wówczas rozpocznie się organizowanie placu budowy, czyli m.in. ustawienie kontenerów. Będzie zaangażowanych w to 200 pracowników fizycznych oraz 20 inżynierów.

Anna Krupka, wiceminister sportu wyraża radość z faktu, że dzisiejszy krok zbliża do finalizacji przedsięwzięcia.

- Wraz z wieloma osobami zabiegałam o tę inwestycję. Kampus będzie wizytówką naszego regionu i Kielc. Wyrażam nadzieję, że przyciągnie także nowe firmy do województwa świętokrzyskiego, a tym samym powstaną nowe miejsca pracy - zauważa.

Poseł Agata Wojtyszek z PiS przypomina, że pierwszy raz o tej inwestycji mówiono w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie została ogłoszona decyzja o budowie.

- Wszystko zaczęło się w lutym 2016 roku, gdy pojawiła się myśl, aby Główny Urząd Miar wybudował laboratoria poza Warszawą. Byłam wtedy wojewodą świętokrzyskim i trafiło do mnie takie pismo. Rozpoczęliśmy wówczas szukanie sprzymierzeńców i argumentów. Wśród sprzymierzeńców był między innymi ówczesny prezydent Kielc Wojciech Lubawski i rektorzy wyższych uczelni - zauważa.

Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej zauważa, że laboratoria kampusu będą miały duży wpływ na kształcenie studentów.

- Będzie to wzbogacenie procesu kształcenia i jego uatrakcyjnienie. Miejmy nadzieje, że studenci z większym zainteresowaniem będą przychodzić na politechnikę, żeby zdobywać wysokiej jakości wiedzę - mówi.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz jest bardzo zadowolony z faktu, że laboratoria GUM-u zostaną wybudowane w Kielcach.

- Słowa Prawa i Sprawiedliwości nie są rzucane na wiatr. Była mowa o tym, że laboratoria powstaną w Kielcach i to staje się rzeczywistością. Tym samym dołączymy do grona tych miast, które są w czołówce rozwoju - dodaje.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski mówi że, dzisiejsze podpisanie umowy wieńczy pewien etap związany z powstaniem GUM-u.

- Dziękuje przedstawicielom miasta Kielce za to, że przekazali działkę pod tę inwestycję. Liczę, że urząd centralny będzie miał godziwe laboratoria - dodaje.

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik zauważa, że fakt powstania kampusu to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców regionu.

- Mam nadzieje, że dziś rozpoczął się nowy etap i, że zgodnie z terminem zakończenia inwestycji, rozpocznie się możliwość dynamicznego rozwoju naszego województwa - mówi.

Umowa została podpisana w siedzibie Głównego Urzędu Miar w Warszawie.

W pierwszym etapie powstaną w Kielcach m.in. laboratoria masy, akustyki oraz czasu i częstotliwości. Budowa pierwszego etapu kieleckiego kampusu GUM ma zakończyć się w 2023 roku.

Reklama