Podwójny doktorat na UJK

Data publikacji: 18.09.2020 15:12
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.09.2020. Kielce. Doktorantka UJK będzie prowadziła podwójny doktorat. Na zdjęciu: Kristine Petrosyan - Szkoła Doktorska UJK

18.09.2020. Kielce. Doktorantka UJK będzie prowadziła podwójny doktorat. Na zdjęciu: Kristine Petrosyan - Szkoła Doktorska UJK
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Studentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, jako pierwsza w historii kieleckiej uczelni będzie miała podwójny doktorat. Kristine Petrosyan otworzyła przewód doktorski jednocześnie w UJK oraz w belgijskim Hasselt University. Jej badania będą dotyczyły bakterii żyjących w nasionach mało znanej grupy roślin pasożytniczych.

- Bardzo dużo gatunków tych roślin to endemity, czyli organizmy żyjące tylko na jednym obszarze. Część z nich ma znaczenie gospodarcze, bowiem pasożytuje na roślinach uprawnych, na przykład na pomidorach - tłumaczy Kristine Petrosyan.

Te roślinne wampiry od lat bada profesor Renata Piwowarczyk z UJK, która odkryła kilka nowych gatunków pasożytów. Badania Kristine Petrosyan mają ustalić jakie znaczenie dla roślin ma obecność bakterii w nasionach. Nikt wcześniej tego nie sprawdzał. Druga część badań sprawdzi w jaki sposób jeden z gatunków żyjących w Polsce jest w stanie przetrwać na terenie skażonym metalami ciężkimi.

Profesor Wiesław Kaca, promotor Kristine Petrosyan tłumaczy, że jednoczesne przygotowanie dwóch przewodów doktorskich to duże wyzwanie. Jednocześnie jednak zapewni ważne kontakty naukowe, a współpraca dwóch uczelni sprawi, że badania będą bardziej zaawansowane.

- Potrafimy pewne rzeczy, ale laboratorium uczelni w Hasselt jest bardzo dobre w sekwencjonowaniu, w identyfikacji i badaniu pewnych cech biochemicznych, których my nie robimy. Dlatego nie musimy czegoś zaczynać od zera, możemy im zawieźć nasze próbki - tłumaczy profesor Wiesław Kaca.

Profesor Stanisław Głuszek, rektor UJK podkreśla wagę pierwszego podwójnego przewodu doktorskiego.

- Chcemy zwiększyć liczbę takich doktoratów. Zawsze współpraca międzynarodowa jest elementem podnoszącym jakość nauki w każdej uczelni. Drugim elementem, tym razem dydaktycznym jest też dążenie do tego, żebyśmy mieli podwójne dyplomy - mówi rektor UJK.

Wstępnie uczelnia zakłada, że takie podwójne dyplomy uzyskiwać mogliby absolwenci fizjoterapii, którzy oprócz Kielc mieliby zajęcia też na jednej z obcojęzycznych uczelni. Rektor UJK mówi też o współpracy lokalnej. Uniwersytet rozważa otwarcie kierunku inżynieria biomedyczna, który mógłby powstać dzięki kooperacji z Politechniką Świętokrzyską.

Tagi do tego wpisu
Reklama