Podzamcze znów przyjmie gości

Data publikacji: 24.07.2020 15:32
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim

Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Od połowy sierpnia, Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin ponownie zostanie otwarte dla turystów. Zwłoka, w porównaniu z innymi placówkami muzealnymi i wystawienniczymi, wynika ze specyfiki centrum.

Jak informuje Marcin Zawierucha, dyrektor instytucji, większość z eksponatów centrum jest interaktywna, dotykowa, co wiąże się z dodatkowymi trudnościami z ich udostępnieniem przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

- Wraz z otwarciem centrum wprowadzimy specjalne zasady, które mają zapewnić bezpieczeństwo. To m.in. konieczność rezerwacji wizyt, wyznaczony limit zwiedzających, obowiązkowe przerwy na wietrzenie pomieszczeń oraz dezynfekcję elementów wystawy - mówi dyrektor Marcin Zawierucha.

Obowiązkowe będzie również noszenie maseczek, dezynfekcja dłoni przed wejściem, podpisanie oświadczeń dotyczących stanu zdrowia oraz pozostawienie danych kontaktowych.

Jak dodaje Marcin Zawierucha, centrum zamknięto 12 marca i ten czas wykorzystano na przeprowadzenie niezbędnych remontów.

- W tym czasie przeprowadziliśmy remont podłóg i pomalowaliśmy pomieszczenia warsztatowe. Ze względów sanitarnych w centrum zamontowaliśmy dezynfektory, a przy kasach przegrody z pleksy - dodał Marcin Zawierucha.

Część stref i eksponatów pozostanie wyłączona z użytku. Chodzi o te, których użycie wymaga zbliżenia twarzy lub ust, bądź których dezynfekcja jest niemożliwa, np. maszyna mierząca pojemność płuc i wewnętrzny plac zabaw dla najmłodszych.

Razem z centrum udostępniony zostanie także zabytkowy, XVII-wieczny Dwór Starostów Chęcińskich.

adv adv
Wiadomości
Reklama