Pokonali prawie pół tysiąca kilometrów, aby uczcić poległych

Data publikacji: 25.05.2021 16:25
Kategoria: Strefa munduru /Źródło: ŚBOT
25.05.2021 Kielce - Poniatowa - Łęczna - Góra Puławska - Kielce. 2. Rajd Motocyklowy Weteranów

25.05.2021 Kielce - Poniatowa - Łęczna - Góra Puławska - Kielce. 2. Rajd Motocyklowy Weteranów
Fot. ppor. OT Daniel Woś / Radio Kielce

Ponad 20 uczestników przejechało liczącą ponad 460 kilometrów trasą - uczcili w ten sposób pamięć poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych.

Kielecka Kadzielnia była po raz kolejny miejscem, gdzie zgromadziło się ponad 20 pasjonatów jednośladów. Motocykliści ruszyli w 460 kilometrową trasę, aby odwiedzić groby swoich kolegów i zapalić na nich znicze. Pierwszą miejscowością na szlaku była Poniatowa, gdzie spoczywa śp. kpr. Piotr Moszyński. Na miejscowym cmentarzu została odprawiona polowa msza święta, której przewodniczył ks. kapelan płk Grzegorz Kamiński. Następnie motocykliści udali się kolejno do Łęcznej na grób śp. plut. Mieczysława Sternika oraz do Góry Puławskiej na mogiłę śp. plut. Jerzego Abrama. Uczestnicy rajdu w miejscach spoczynku poległych wspólnie uczcili ich pamięć zapalając znicze. Spotkali się także z rodzinami poległych. 

- To właśnie pamięć o poległych przyświeca uczestnikom drugiego Rajdu Motocyklowego Weteranów organizowanego w całej Polsce. W całym kraju jest 140 grobów poległych policjantów, żołnierzy, funkcjonariuszy, ale również osób cywilnych, które zginęły na służbie poza granicami naszego kraju - zaznacza ppłk Artur Litwinek. 

Niedzielna trasa została zorganizowana przez ppłk Artura Litwinka, dowódcę 101. batalionu lekkiej piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który jest koordynatorem na województwo świętokrzyskie ogólnopolskiego 2. Rajdu Motocyklowego Weteranów. W przedsięwzięciu wzięli udział żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze policji, Weterani Działań Poza Granicami Państwa oraz miłośnicy jednośladów. 

Reklama