Policjanci apelują: nośmy odblaski!

Data publikacji: 23.12.2020 15:18
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Deszcz i mgła zdecydowanie utrudniają poruszanie się po drogach. Jeśli nie zachowamy szczególnej ostrożności, nietrudno o tragedię. Jedną z recept na bezpieczne dotarcie do domu jest używanie elementów odblaskowych.

Zgodnie z prawem, należy je nosić zawsze po zmierzchu w terenie niezabudowanym, jednak świętokrzyska policja radzi, aby element odblaskowym mieć zawsze przypięty w widocznym miejscu, niezależnie od miejsca, w którym się poruszamy.

Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że w tym roku doszło do prawie 200 wypadków, w których brali udział piesi. 157 osób zostało w nich rannych, a 35 straciło życie. Niewykluczone, że do wielu zdarzeń mogłoby nie dojść, gdyby pieszy miał założony odblask.

- Znakomita większość tych zdarzeń drogowych ma miejsce w okresach jesienno-zimowych - podkreśla policjant.

Przypomnijmy, do jednego z niebezpiecznych zdarzeń doszło w październiku w miejscowości Brzeziny, w powiecie kieleckim. Wówczas 50-letni kierowca nissana, jadąc w kierunku Kielc, potrącił pieszego w miejscu nieoświetlonym. Pieszy nie miał elementów odblaskowych, a kierowca nie zauważył człowieka idącego po jezdni. W wyniku zdarzenia pieszy zmarł na miejscu.

Policjant przypomina, że kiedy kierowca jadąc z prędkością 90 km/h, widzi pieszego, który bez odblasku, dopiero z odległości 25-30 metrów. Czasami to zbyt blisko, aby podjąć jakąkolwiek reakcję. Z kolei, gdy osoba idąca przy drodze ma odblask, jest widoczna ze 120-130 metrów.

W ubiegłym roku, w czasie świąt Bożego Narodzenia, policjanci ukarali 27 pieszych, którzy zapomnieli o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

Reklama