Policjanci i ratownicy z oddziału prewencji edukują w centrum miasta

Data publikacji: 21.09.2021 10:58
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.09.2021. Kielce. Ćwiczenia w ramach kampanii promującej bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz właściwe udzielanie pierwszej pomocy

21.09.2021. Kielce. Ćwiczenia w ramach kampanii promującej bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz właściwe udzielanie pierwszej pomocy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przed galerią Korona w Kielcach trwają ćwiczenia, w których biorą udział policjanci oraz ratownicy. To element skierowanej do kierowców i pieszych kampanii, promującej bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz właściwe udzielanie pierwszej pomocy.

Jak powiedział podkom. Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, podobne działania są dziś prowadzone na terenie całego kraju.

- Na terenie województwa świętokrzyscy policjanci przede wszystkim prowadzą dziś kampanię edukacyjno-informacyjną w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Głównym celem jest ciągłe podnoszenie świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego, nie tylko kierujących autami, ale także rowerzystów i pieszych, na temat tego jak powstają wypadki w ruchu drogowym - wyjaśnia policjant.

Podkreśla, że nadal borykamy się w Polsce ze zbyt dużą liczbą śmiertelnych wypadków na drogach.

- Musimy mieć na uwadze, że niekiedy pośpiech, brawura, a niejednokrotnie również i alkohol są częstymi przyczynami takich zdarzeń. Dzisiaj przed galerią będziemy edukować wszystkich uczestników ruch drogowego. Pomoże nam w tym nasz policyjny dron, za pomocą którego już obserwujemy skrzyżowanie ul. Warszawskiej i Polnej. Będziemy zwracać uwagę na to, jak kierujący przejeżdżają przez to skrzyżowanie oraz czy piesi stosują się do sygnalizacji świetlnej - dodał Mariusz Bednarski.

Z kolei sierż. sztab. Rafał Maziejuk z Zespołu Medycznego Oddziału Prewencji Policji w Kielcach, zaznaczył, że gdy jesteśmy świadkami wypadku, nigdy nie powinniśmy działać w pośpiechu.

- Na pierwszym miejscu powinniśmy ocenić bezpieczeństwo nasze oraz warunki panujące na miejscu zdarzenia, czy sytuacja nie zagraża nam, osobom postronnym lub uczestnikom zdarzenia. Po rozeznaniu, staramy się udzielić pomocy poszkodowanym na tyle, na ile jesteśmy w stanie to zrobić i przede wszystkim wzywamy służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112. Powinniśmy wtedy poinformować co się stało, gdzie, ile osób jest poszkodowanych, a także jeśli wiemy, to podajemy przyczynę zdarzenia - powiedział ratownik.

Akcja jest częścią trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności, realizowanego pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). Działania koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL i wspierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC).

Reklama