Politechnika będzie badać wojskowe samoloty

Data publikacji: 24.05.2021 16:46
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Politechnika Świętokrzyska. Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji

Politechnika Świętokrzyska. Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Diagnostyką silników lotniczych oraz badaniem materiałów, z których tworzone są samoloty zajmą się naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej.

Profesor Zbigniew Koruba, rektor kieleckiej uczelni informuje, że politechnika podejmuje współpracę z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 w Bydgoszczy. Rektor tłumaczy, że przedstawiciele zakładów byli pod dużym wrażeniem potencjału Politechniki Świętokrzyskiej.

- Pokazaliśmy nasze wyposażenie w CENWIS. To jest Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji. Tworzą je najnowsze laboratoria o renomie światowej i znaczeniu światowym. Bardzo się nimi zainteresowali - mówi profesor Zbigniew Koruba.

Politechnika dysponuje między innymi nowoczesnym tomografem do badania metali i tworzyw sztucznych, który jest w stanie wykryć nawet najdrobniejsze uszkodzenia. Rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że współpraca z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 będzie bardzo szeroka.

- Na początek będą chcieli zlecić nam badania, które przeprowadzalibyśmy w diagnozie silników lotniczych samolotów bojowych. Oczywiście nie tylko do tego ograniczy się współpraca - zapewnia rektor.

W przyszłości laboratoria kieleckiej uczelni będą badały strukturę materiałów, z których tworzone są samoloty. W planach są także prace przy renowacji powłok pojazdów. Rektor chce również, by studenci z Kielc mogli mieć praktyki w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2.

Na wtorek zaplanowano oficjalne podpisanie umowy o współpracy.

Reklama