Politechnika Świętokrzyska zacieśnia współpracę z Polską Grupą Zbrojeniową

Data publikacji: 09.09.2021 21:26
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.09.2021. Kielce. Podpisanie umowy o współpracy. Na zdjęciu (od lewej): Sebastian Chwałek - prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Zbigniew Koruba - rektor Politechniki Świętokrzyskiej

09.09.2021. Kielce. Podpisanie umowy o współpracy. Na zdjęciu (od lewej): Sebastian Chwałek - prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Zbigniew Koruba - rektor Politechniki Świętokrzyskiej
Fot. Milosz Pindur / Politechnika Świętokrzyska

W trakcie 29. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Polska Grupa Zbrojeniowa Podpisała umowę o współpracy z Politechniką Świętokrzyską. Działania obydwu podmiotów skupiać się będą m.in. na wspólnej realizacji prac badawczo rozwojowych, a także programów stażowych.

Jak mówi profesor Zbigniew Koruba, rektor świętokrzyskiej uczelni, to jedna z najważniejszych umów jakie w ostatnim czasie podpisała politechnika. Zaznacza, że współpraca nauki z przemysłem zbrojeniowym jest kluczem do tego, aby PGZ stał się światowym gigantem.

- Chcemy, aby na Politechnice Świętokrzyskiej powstało Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Technologii Obronnych i Systemów Bezpieczeństwa. Uczelnia mając wyspecjalizowane centrum będzie mogła prowadzić badania przede wszystkim dla firmy Mesko. Już niebawem politechnika rozpocznie pierwszy projekt współpracy ze skarżyską spółką, dotyczący wektoryzacji silnika rakietowego dla pocisków przeciwpancernych - wyjaśnia rektor.

W najbliższym czasie uczelnia ma nawiązać także współpracę z Centrum Techniki Morskiej.

O zacieśnienie współpracy pomiędzy politechniką a PGZ zabiegał senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej. W rozmowie z Radiem Kielce świętokrzyski parlamentarzysta zaznacza, że podpisanie umowy, to ogromna szansa rozwojowa dla największej uczelni technicznej w regionie.

- W tym kontekście szczególną rolę odgrywać będą także skarżyskie zakłady Mesko. Mam nadzieję, że również współpraca Politechniki Świętokrzyskiej z powstającym w Kielcach kampusem laboratoryjnym GUM w najbliższej przyszłości przyniesie wzrost potencjału i nowych rozwiązań dla polskich sił zbrojnych - dodaje senator.

Zdaniem Sebastiana Chwałka, prezesa PGZ - potencjał krajowego przemysłu zbrojeniowego ma niebagatelny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo państwa, ale również na rozwój gospodarczy. Jak zaznacza prezes - najpełniejsze wykorzystanie tego potencjału zależy przede wszystkim od harmonijnej współpracy pomiędzy wojskiem, przemysłem a nauką, w tym uczelniami i szkołami wyższymi oraz instytutami badawczymi.

Reklama