Politechnika Świętokrzyska zainaugurowała rok akademicki

Data publikacji: 06.10.2021 15:00
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.10.2021 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Inauguracja roku akademickiego

06.10.2021 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Inauguracja roku akademickiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Drodzy żacy, jesteście najważniejsi. Chcemy wam pomóc rozwijać wasze zainteresowania i pasje - tymi słowami profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej zwrócił się do studentów uczestniczących w środowej, (6 października) uroczystej inauguracji roku akademickiego uczelni.

W rozmowie z dziennikarzami rektor podkreślał, że w tym roku Politechnika Świętokrzyska chce realizować swoją strategię. 

- Mamy wytyczone główne cele. Planujemy mnóstwo projektów badawczych, będziemy pracowali nad nowymi atrakcyjnymi kierunkami, jak na przykład pojazdy elektryczne i hybrydowe - powiedział profesor Zbigniew Koruba. Uczelnia wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego pracuje też nad kierunkiem inżynieria biomedyczna, a z głównym Urzędem Miar chce kształcić metrologów.

06.10.2021 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Inauguracja roku akademickiego. Przemawia rektor PŚk Zbigniew KorubaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dla studentów pierwszego roku dzisiejsza uroczysta inauguracja i immatrykulacja były wyjątkowe. Młodzi ludzie przyznają, że pierwsze wrażenie Politechnika Świętokrzyska robi bardzo dobre.

- Ta uczelnia wydaje się innowacyjna, jej ukończenie otwiera wiele drzwi. Liczę na to, że pomoże mi w dobrym starcie w życie zawodowe - powiedział Łukasz Pysiak, student informatyki.

06.10.2021 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Inauguracja roku akademickiegoFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Społeczności akademickiej Politechniki Świętokrzyskiej gratulacje i życzenia złożył Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że inauguracja roku akademickiego jest czasem planów, nadziei i nowego otwarcia. Słowa szefa rządu przekazał Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział, inauguracja roku akademickiego to zawsze wielkie święto społeczności akademickiej.

- To piękne wydarzenie, na te okoliczność premier Mateusz Morawiecki przesłał na ręce profesora Zbigniewa Koruby list kierowany do senatu uczelni i studentów - poinformował parlamentarzysta.

06.10.2021 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Inauguracja roku akademickiego. Na zdjęciu od lewej: senator Jarosław Rusiecki, zastępca prezydenta Kielc Bożena Szypiór, wicemarszałek Renata Janik i wojewoda Zbigniew KoniuszFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Senator Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości i absolwent Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że inauguracja roku akademickiego to dla niego czas kiedy z sentymentem i wdzięcznością myśli o swojej uczelni.

- Z sentymentem dlatego, że spędziłem tam jedne z najpiękniejszych lat mojego życia. Z wdzięcznością za to, że Politechnika ukształtowała moje życie zawodowe, jak również aktywność społeczną i z satysfakcją muszę przyznać, że taką szansę daje wciąż młodym ludziom - mówi Krzysztof Słoń.

Parlamentarzysta podkreśla, że uczelnia ciągle się rozwija, współpracuje między innymi z Głównym Urzędem Miar. Jak dodaje senator, statystyki pokazują, że Politechnikę Świętokrzyską kończyło dużo milionerów, wśród nich są również najbogatsi przedsiębiorcy w naszym kraju. 

06.10.2021 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Inauguracja roku akademickiego. Senator Krzysztof SłońFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nowy rok akademicki oficjalnie rozpoczęło dziś około 5 tys. studentów Politechniki Świętokrzyskiej.

Reklama