Politycy oceniają wybór Rzecznika Praw Obywatelskich

Data publikacji: 21.07.2021 16:54
Autor: Monika Miller , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.07.2021. Warszawa. Prof. Marcin Wiącek - Rzecznik Praw Obywatelskich, odpowiada na pytania senatorów

21.07.2021. Warszawa. Prof. Marcin Wiącek - Rzecznik Praw Obywatelskich, odpowiada na pytania senatorów
Fot. Marcin Obara / PAP

Senat przegłosował wybór Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego kandydaturą głosowało 95 osób, przy 5 głosach wstrzymujących się, nikt nie był przeciw.

- Wybór Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich, to dobra wiadomość dla Polski i Polaków - ocenia Krzysztof Słoń, świętokrzyski senator PiS.

- Moim zdaniem, pan Marcin Wiącek dobrze rokuje na ten urząd, tym bardziej, że uzyskał aż tak wysokie poparcie w Senacie. Dzisiejsze głosowanie potwierdziło, że jest dobrze przygotowany. Także podczas kilkugodzinnej debaty pokazał, że będzie pełnił ten urząd z wielką otwartością i obiektywizmem w stosunku do potrzeb każdego obywatela naszego kraju. Polacy potrzebują dobrego RPO, ponieważ w ostatnim czasie różnie to bywało - zaznacza.

Od głosu wstrzymał się senator PiS Jarosław Rusiecki. Jak tłumaczy - prof. Marcin Wiącek w swoim wystąpieniu nie przekonał go do swojej kandydatury.

- Najważniejsze jednak, że nastąpił przełom i tak ważna instytucja, jaką jest Rzecznik Praw Obywatelskich będzie obsadzona. To jest również gest ze strony Prawa i Sprawiedliwości wobec wcześniejszej obstrukcji. Liczę, że zadania, które będą przez niego podejmowane, będą wykonywane z należytą starannością wobec wszystkich obywateli - podkreśla.

- Kolejna próba wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich zakończona sukcesem - podsumował głosowanie senator Solidarnej Polski Jacek Włosowicz.

- Roczna praca parlamentu przeciągała się w tej kwestii. Dobrze, że mamy to za sobą. Profesor jest osobą kompetentną oraz doświadczoną. Całkiem sprawnie zaprezentował się przed senatem. Życzę mu wszystkiego dobrego. Niektóre głosy „za” były dane na kredyt, ale nigdy nie wiemy, co wydarzy się w przyszłości - dodaje.

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich złoży ślubowanie przed Sejmem najprawdopodobniej w piątek.

Reklama