Politycy PiS zapowiadają wyjątkową mobilizację przed drugą turą wyborów

Data publikacji: 29.06.2020 17:49
Autor: Michał Kita , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.06.2020. Kielce. Konferencja posła Krzysztofa Lipca na placu Artystów

29.06.2020. Kielce. Konferencja posła Krzysztofa Lipca na placu Artystów
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

400 tys. mieszkańców województwa świętokrzyskiego zamierzają nakłonić do oddania głosów na starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę politycy i działacze Prawa i Sprawiedliwości. Podsumowując wyniki pierwszej tury wyborów podczas spotkania na placu Artystów w Kielcach zapowiedzieli intensywną kampanię przed ostatecznym starciem.

Mimo ulewnego deszczu na placu w centrum miasta zgromadziło się kilkadziesiąt osób popierających Andrzeja Dudę: świętokrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich, radni sejmiku, miasta Kielce, świętokrzyscy samorządowcy, a także inni działacze i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości.

- To znowu my, drużyna Andrzeja Dudy. Dziękujemy mieszkańcom regionu za udział w wyborach i tak wysoką frekwencję, która świadczy o tym, że demokracja w Polsce nie jest niczym zagrożona - mówił poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur PiS. Dodał, że Świętokrzyskie ma szczególne powody do dumy - tu Andrzej Duda wygrałby wybory w pierwszej turze. Poseł powiedział, że w drugiej turze liczy, że poparcie dla kandydata PiS-u będzie jeszcze większe i osiągnie nawet 80 proc.

Wiceminister sportu Anna Krupka dziękowała mieszkańcom województwa, którzy poparli Andrzeja Dudę. Powiedziała, że wynik w regionie jest bardzo satysfakcjonujący.

- Za kandydatem PiS-u opowiedziało się 340 tys. mieszkańców regionu. To wynik lepszy niż partia uzyskała w ostatnich wyborach parlamentarnych, gdy głosowało na nią 315 tys. osób w regionie. Bardzo proszę o mobilizację. Przed nami dwa tygodnie wytężonej pracy, po której, liczę na to, będziemy się radowali ze zwycięstwa - mówiła.

Poseł Marek Kwitek prosił o głosy mieszkańców, którzy w pierwszej turze wybrali innych kandydatów. Podkreślał, że na Andrzeja Dudę głosują rolnicy, co pokazują obecne statystyki.

- 70 proc. rolników głosowało na Andrzeja Dudę, co oznacza, że plan dla wsi przygotowany przez urzędującego prezydenta się sprawdza. Województwo świętokrzyskie ma charakter w dużej mierze rolniczy, więc jest tu duży potencjał. O głosy proszę także ludzi młodych i seniorów, w tych grupach potrzebna jest nam jeszcze większa mobilizacja - zaznaczył.

Marszałek Andrzej Bętkowski przyznał, że wyniki głosowania w Świętokrzyskiem to powód do dumy, ale też zobowiązanie do dalszej owocnej pracy.

- Musimy przez najbliższe dwa tygodnie wypracowany kapitał pomnażać. Wygraliśmy we wszystkich gminach, we wszystkich miastach w województwie. Dlatego dziwię się słowom opozycji, która mówi, że uzyskany wynik to czerwona kartka dla urzędującej głowy państwa. Taką co najwyżej pokazali mieszkańcy naszego regionu w stronę Koalicji Obywatelskiej - ocenił.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, podziękował mieszkańcom regionu za wysokie poparcie dla urzędującego prezydenta. Jak stwierdził, prawie 60 proc., to bardzo dobry wynik, za który należą się ogromne podziękowania. Świętokrzyski parlamentarzysta zwrócił uwagę, że Andrzej Duda zwyciężył we wszystkich miastach prezydenckich w województwie oraz we wszystkich gminach.

- To pokazuje, że nie jest tak, jak mówią oponenci, że na prezydenta Dudę głosują tylko małe miejscowości. Mamy jeszcze bardzo duży potencjał do wykorzystania. Chciałbym także zaapelować do wyborców Szymona Hołowni, którzy mieli różne obiekcje do tego, co kiedyś działo się w Polsce. Chcę zwrócić jednak uwagę, że to właśnie prezydent Andrzej Duda i obóz Zjednoczonej Prawicy zmieniają podejście do wyborców troszcząc się o ich problemy - stwierdził.

Piotr Wawrzyk zwrócił się także do mieszkańców wsi oraz elektoratu Władysława Kosiniaka-Kamysza o poparcie dla polityki, którą reprezentuje Andrzej Duda, wspierając polską wieś.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz stwierdził, że w drugiej turze mieszkańcy powinni przedłużyć mandat społeczny, który pięć lat temu powierzyli Andrzejowi Dudzie. Jak zaznaczył, prezydent realizuje program rozwoju i budowy nowej bezpiecznej Polski.

- My nie mamy się czego wstydzić, dlatego zachęcam, abyśmy zarówno jako elektorat Prawa i Sprawiedliwości, ale także Polacy, wytrwali w walce o stabilny rozwój naszego kraju. Obecnie nie mamy innej alternatywy - dodaje.

Głos podczas spotkania z dziennikarzami na placu Artystów w imieniu środowiska przedstawicieli opozycji antykomunistycznej zabrała Stanisława Natasza Gawlik. Jak stwierdziła, za dwa tygodnie czeka nas bardzo ważny odpowiedzialny wybór.

- Andrzej Duda, to jedyny człowiek, który uosabia te wszystkie wartości, o które walczyliśmy i o których marzyliśmy w latach 80-tych. W przeciwieństwie do kontrkandydata, to człowiek prawy, wiarygodny i dotrzymujący obietnic, kierujący się wartościami, które są bliskie przedstawicielom opozycji antykomunistycznej - podkreśla.

Poseł Krzysztof Lipiec zapowiedział liczne spotkania z wyborcami, które rozpoczną się już jutro. W środę południową część regionu odwiedzi marszałek sejmu Elżbieta Witek. Niewykluczone, że do województwa jeszcze raz przyjedzie Andrzej Duda.

Reklama