POLITYCY PODSUMOWUJĄ ROK. Europoseł Adam Jarubas - PSL

Data publikacji: 28.12.2020 16:40
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Adam Jarubas, Polskie Stronnictwo Ludowe.

Adam Jarubas, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przede wszystkim to było wielkie zmaganie się z czasem pandemii - powiedział europarlamentarzysta.

Zarówno w indywidualnym wymiarze każdego z nas, często tych, którzy musieli się z tą chorobą zmierzyć i mają już ją za sobą. Ja byłem jednym z pierwszych chorych. Wszystko się szczęśliwie zakończyło. Natomiast miesiąc byłem w szpitalu i mogłem doświadczyć opieki medycznej wspaniałych ludzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W takim wymiarze publicznym na pewno była to wielka praca wszystkich, ale zwłaszcza kadry medycznej - lekarzy, pielęgniarek, salowych, ratowników, ratowników medycznych. To był rzeczywiście taki heroiczny wymiar.

W wymiarze państwowym, europejskim również próba poradzenia sobie z pandemia, której skali nikt nie mógł przewidzieć i do dzisiaj wszyscy się z nią zmagają. To też przygotowywanie pod wielką akcję szczepienia mieszkańców Polski i Europy. To jest wielka praca i wielki szacunek dla wszystkich, którzy stanęli na wysokości zadania.

Adam Jarubas z Perspektywy Parlamentu Europejskiego wyraził zadowolenie, że jest decyzja o zatwierdzeniu budżetu unijnego na kolejne siedem lat.

- Dodatkowo wzbogaconego o 750 mld euro na tzw. fundusz odbudowy. Mimo rozmaitych stanowisk i zapowiedzi weta, rządzący poszli po rozum do głowy i zatwierdzili ten budżet. Dzięki temu te pieniądze będą mogły jak najszybciej popłynąć m.in. do naszych pacjentów, przedsiębiorców i samorządowców. W tej chwili są one bardzo potrzebne na odbudowę gospodarki po pandemii, bo dzisiaj widzimy jak wielu przedsiębiorców stanęło na granicy bankructwa. Środki europejskie są też po to, aby w tak trudnych warunkach gospodarczych mogły pomagać. Cieszę się, że zapowiedzi bardzo radykalne, które były też elementem rozgrywki wewnątrz obozu władzy nie spełniły się i dzisiaj Polska i Europa ma rekordowy budżet, bo jeśli policzymy obydwa instrumenty to daje kwotę 1 bilion 850 miliardów euro.

Indywidualnie jako europoseł cieszę się, że udało mi się zostać członkiem komisji do spraw walki z rakiem. Będziemy już niebawem pierwszy raz w Unii Europejskiej dysponować specjalnym programem zdrowotnym o wartości ponad 5 mld euro „You for health”. Ma on finalnie doprowadzić do tego, żeby dostęp do opieki był równy, niezależnie od tego, czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w Niemczech, we Włoszech, czy w Polsce. to też dla mnie okazja, aby popularyzować wysiłki naszych lekarzy, czy badaczy. Świętokrzyskie Centrum Onkologii naprawdę duże osiągnięcia w tym obszarze.

Europoseł PSL mówi, że ma bardzo krytyczną ocenę tego, co się dzieje w krajowej polityce i poczynań obozu władzy, które jego zdaniem są często nieodpowiedzialne.

- Choćby to, że musimy przekonywać Polaków do szczepień przeciwko COVID-19, na skutek różnego rodzaju nieodpowiedzialnych wypowiedzi przedstawicieli władzy ludzie mają mętlik w głowie. Zmarnowano wiele miesięcy na opowiadanie bajek Polakom, zamiast przygotować się na kolejną falę pandemii. Mam bardzo krytyczną ocenę braku dobrych działań ze strony naszego rządu, bo dzisiaj wielu Polaków za tę nieudolność płaci zdrowiem. Z jednej strony mamy wyniki wyborów prezydenckich, a z drugiej wielki chaos w ochronie zdrowia. Mam nadzieję, że ten czas przed kolejną falą, również za sprawą restrykcji, które zostały wprowadzone uda nam się mądrze wykorzystać po to, aby ludzie nie musieli płacić życiem za złe przygotowanie systemu ochrony zdrowia do ratowania Polaków - zakończył Adam Jarubas.

Tagi do tego wpisu
Reklama