POLITYCY PODSUMOWUJĄ ROK. Poseł Marek Kwitek - PiS

Data publikacji: 31.12.2020 16:15
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Marek Kwitek - poseł PiS

Na zdjęciu: Marek Kwitek - poseł PiS
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rok 2020 obfitował w bardzo ważne wydarzenia, ale przede wszystkim naznaczony był przez pandemię koronawirusa.

Jego rozprzestrzenianie się w Europie i na świecie, walka z pandemią mają ogromny wpływ na nasze życie, na gospodarkę, również na politykę. Dlatego kryzys wywołany przez pandemię zmusił państwa Unii Europejskiej do stworzenia funduszu odbudowy gospodarczej.

Dla mnie najważniejszym wydarzeniem były właśnie negocjacje nad budżetem Unii na lata 2021 - 27 i nad funduszem odbudowy. Z jednej strony ogromne pieniądze, bo 770 mld zł, które mogą być wykorzystane do walki z pandemią i na wsparcie dla naszej gospodarki, a z drugiej strony ten mechanizm, który uzależniał ich wypłatę od tzw. praworządności, która została bardzo mgliście określona.

Niestety, prezydencja niemiecka, według mnie, w dużym stopniu chciała wykorzystać okres pandemii do narzucenia pewnych decyzji, które nie są zgodne z Traktatami. Wyraźnie, postawa Polski, Węgier, premiera Mateusza Morawieckiego spowodowała, że osiągnęliśmy zamierzone cele. Weto, z którego mogliśmy skorzystać było tylko elementem do realizacji naszej polityki. Tu chodziło o naszą suwerenność. Zapowiedź weta zmusiła państwa unii, głównie NIemcy, czy też Holandię do innego potraktowania polskich wniosków co do kwestii związanych z przestrzeganiem praworządności. Polska, podobnie jak inne państwa ma ogromne fundusze, ale wykorzystuje je zgodnie z tym, do czego zostały przeznaczone, nie ma żadnych sytuacji korupcjogennych.

Natomiast bulwersująca była postawa opozycji. My chcieliśmy w polskim Sejmie wzmocnić pozycję negocjacyjną pana premiera, okazało się, że opozycja podjęła totalny atak, zarzucając nam zdradę stanu, grożąc, że Polska chce wyjść z unii. Uważam, że te zachowania były skandaliczne, bo opozycja w takiej sytuacji powinna stać za interesami Państwa Polskiego, które rząd reprezentuje w Unii Europejskiej. Mimo tych ataków, osiągnęliśmy zakładany cel, realizując też obronę innych, mniejszych państw, które nas nieoficjalnie popierały.

Uzyskaliśmy ogromne pieniądze, które będą rzutować na sytuację Polski i naszego województwa, bo przecież fundusze unijne będą tworzyć Regionalny Program Operacyjny. Dlatego, to wydarzenie, twarda postawa i osiągnięcie zamierzonego celu, przy sprecyzowaniu elementów praworządności, było dla Polski i naszego województwa bardzo ważne.

Tagi do tego wpisu
Reklama