POLITYCY PODSUMOWUJĄ ROK. Senator Jarosław Rusiecki - PiS

Data publikacji: 31.12.2020 16:15
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Jarosław Rusiecki - senator PiS

Na zdjęciu: Jarosław Rusiecki - senator PiS
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Myślę, że nie będę odkrywczy, trudno powiedzieć, że to było jedno wydarzenie, bo jest to ciąg wielu zdarzeń, które są spowodowane pandemią koronawirusa. Wpływ koronawirusa na nasze życie osobiste i polityczne miał kolosalne znaczenie.

Koronawirus wywrócił, można powiedzieć wszystko, i gospodarkę i nasze życie osobiste. Zdarzały się sytuacje, które były dramatyczne dla wielu osób, wielu rodzin - choroba, czy nawet śmierć. Myślę, że każdy z nas takie doświadczenie przeżył. Ale w tym kontekście, chciałbym zwrócić uwagę na kwestię związane z Wojskiem Polskim.

Jako szef senackiej Komisji Obrony Narodowej chciałbym podkreślić aktywność żołnierzy wojsk operacyjnych, a szczególnie Wojsk Obrony Terytorialnej we wspieraniu ludności i różnorakiej pomocy w walce z koronawirusem. Począwszy od tego, że żołnierze WOT nieśli pomoc chorym na COVID-19 w Domach Pomocy Społecznej, kombatantom, dostarczając posiłki, wspierając służbę zdrowia. Ale też tak ważna dla pozycji Polski w Unii Europejskiej, ostatnia akcja, pod kryptonimem „Zumbach” w Wielkiej Brytanii, pomoc dla polskich kierowców, którzy utknęli w ogromnym korku w czasie świąt. Ta pomoc jest godna odnotowania, jako coś, co ukazuje, że Wojsko Polskie służy swoim obywatelom w trudnych momentach i to nie jest pierwszy raz.
Dlatego zwracam na to uwagę, że w ogóle sprawa bezpieczeństwa Polski i pozycji polskich sił zbrojnych odgrywa i będzie nadal odgrywała dużą rolę. Minister Obrony Narodowej przedstawił wstępną informację, że wydatki na obronność to 2,37 proc. PKB. To jest rekord w ostatnich dziesiątkach lat, jeśli chodzi o wydatkowanie środków budżetowych na obronność.

Na początku 2020 roku, jeszcze w styczniu, MON podpisało umowę na dostawę dla polskich sił zbrojnych, najnowocześniejszych, operujących w powietrzu myśliwców F-35. Takiej maszyny potrzeba polskim pilotom, dla bezpieczeństwa polskiego nieba.

Myślę, że niezwykle ważną była data 15 sierpnia, kiedy minister obrony narodowej podpisał z Sekretarzem Obrony USA Mike'iem Pompeo umowę na rozszerzoną obecność armii amerykańskiej w Polsce.

Nie sposób też nie zauważyć tego, że w 2020 roku, zwierzchnik sił zbrojnych, pan Prezydent Andrzej Duda wygrał wybory i jest człowiekiem postrzeganym na arenie europejskiej, szczególnie z relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, jako partner, który buduje bardzo dobre wzajemne relacje, czego potrzeba w obecnym czasie.

Z końcem roku, niestety polska polityka, a szczególnie środowiska opozycyjne, nawet te, które są poza parlamentem zaczęły kultywować, to co profesor Andrzej Nowak nazywa kultem chamstwa, a więc wulgarność przy publicznych wystąpieniach, manifestacjach. Brak odnoszenia się z szacunkiem do konkurentów politycznych. To nie jest dobre dla budowania jedności i tożsamości w Polsce. Nad tym ubolewam.

Tagi do tego wpisu
Reklama