Polska terenówka powstaje w Starachowicach. To nowy Honker

Data publikacji: 19.02.2021 14:27
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Prototyp samochodu Autobox Honker 20.44

Starachowice. Prototyp samochodu Autobox Honker 20.44
Fot. Autobox Innovations

W Starachowicach trwają testy prototypu nowego polskiego samochodu - wojskowego Honkera. Samochód Autobox Honker 20.44 to auto terenowe, które ma sobie poradzić w trudnych warunkach.

Jego produkcją zajmuje się firma Autobox, prawny następca producenta samochodów Honker, które powstawały od lat 80. ubiegłego wieku w nieistniejącej już Fabryce Samochodów Rolniczych w Poznaniu.

Nowy Honker ma 4,86 m długości, 2,07 m szerokości oraz 2,13 m wysokości. Terenówka ma napęd na cztery koła, a napędza ją silnik Iveco o mocy 170 KM. Samochód wyposażony jest w stalowe nadwozie, ale drzwi i maska wykonane są z aluminium. Ma dwa sztywne mosty, sprężyny śrubowe, reduktor i blokadę trzech mechanizmów różnicowych.

Starachowice. Prototyp samochodu Autobox Honker 20.44Fot. Autobox Innovations

Honker przewiezie do dziewięciu osób. Standardowo w środku umieszczono pięć foteli, które też zostały opracowane przez jedną ze starachowickich firm, a z tyłu przewidziano przestrzeń ładunkową. Jest tam jednak możliwość zamontowania czterech dodatkowych miejsc dla pasażerów.

Samochód jest w fazie testów terenowych. Prototyp przejechał już ponad 3 tysiące kilometrów, a to można sprawdzić na cyfrowym wyświetlaczu, który stosowany jest również przez Autobox w najnowszych wojskowych Starach 266M2.

- Cieszy fakt, że samochód jest przygotowany przez rodzimą firmę - mówi przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej senator Jarosław Rusiecki.

Jak dodaje parlamentarzysta, ma to duże znaczenie gospodarcze i obronne, bo w Starachowicach jest wykwalifikowana kadra inżynierska i techniczna, która pracuje nad konstrukcją honkera.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego PiS przypomina, że Auotobox remontuje także STAR-y dla polskiego wojska.

- Stąd wyjeżdżają prawie nowe samochody. Dodatkowo firma jest posiadaczem praw do dobrego samochodu, jakim jest Honker. Zainteresowałem nim Ministerstwo Obrony Narodowej i wierzę, że ten samochód znajdzie się na wyposażeniu wojsk- mówi parlamentarzysta.

Honker ma być zaprezentowany przedstawicielom polskiej armii latem, a premierę przewidziano na wrześniowy kielecki Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

Reklama