Polski Ład ma wprowadzić Polskę na ścieżkę dobrego rozwoju

Data publikacji: 19.07.2021 18:47 / Data aktualizacji: 19.07.2021 19:40
Autor: Monika Miller , Michał Kita , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.07.2021. Końskie. Spotkanie samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Piec - starosta konecki, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, premier Mateusz Morawiecki, poseł Krzysztof Lipiec, Bartłomiej Orzeł - pełnomocnik premiera ds. Czystego Powietrza

19.07.2021. Końskie. Spotkanie samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Piec - starosta konecki, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, premier Mateusz Morawiecki, poseł Krzysztof Lipiec, Bartłomiej Orzeł - pełnomocnik premiera ds. Czystego Powietrza
Fot. Grzegorz Piec/Facebook

Spotkanie ze świętokrzyskimi samorządowcami było drugim punktem poniedziałkowej wizyty Prezesa Rady Ministrów w województwie. W Zespole Szkół Ponadpodstawowych, w Końskich premier Mateusz Morawiecki, mówił przede wszystkim o korzyściach płynących z Polskiego Ładu, a także zachęcał do aktywnego ubiegania się o środki z puli dostępnych 20 mld zł w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że spotkanie w Końskich było potrzebne i wartościowe.

- Była to ważna wizyta, szczególnie w kontekście bardzo istotnego dla nas projektu, jakim jest Polski Ład, w ramach którego będziemy budowali świętokrzyski ład - podkreśla poseł Krzysztof Lipiec.

- Dzisiaj samorządowcy pozyskali informacje z pierwszej ręki, od premiera Mateusza Morawieckiego. Mam takie przekonanie, że program inwestycji strategicznych wzmocni nasz region i spowoduje wzrost potencjału Świętokrzyskiego. Przede wszystkim zaktywizuje samorządowców i spowoduje szybszy rozwój lokalny. Z całą pewnością to przełoży się na nowe miejsca pracy oraz zasobność naszych kieszeni - mówi poseł.

Piotr Wawrzykwiceminister spraw zagranicznych podkreślał, że Polski Ład skierowany jest przede do wszystkich samorządowców. Przewidziano w nim pieniądze zarówno dla mniejszych miast jak Końskie jak i wojewódzkich jak Kielce.

- Polski Ład pozwala niwelować różnice w dochodach i rozwoju gospodarczym czy infrastrukturze między różnymi samorządami. Nie znaczy to jednak, że jest tylko dla małych miast, bo i duże znajdą sposób na rozwiązanie swoich problemów.

Obecna na spotkaniu Anna Krupka, wiceminister sportu dodaje, że samorządowcy: prezydenci, burmistrzowie i wójtowie podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim zadawali liczne pytania odnośnie programu Polski Ład.

- Pytali, czy w ramach Polskiego Ładu można pozyskać środki na tereny inwestycyjne czy  kanalizację i oczywiście dla wszystkim pan premier ma propozycje - mówi.

Marek Kwitek, świętokrzyski parlamentarzysta PIS wskazał, że samorządowcy mogą pozyskiwać fundusze na drogi i kanalizację.

- To jest bardzo ważne, że samorządowcy mogą pozyskać nawet do 95 procent bez górnego limitu. To jest to, na co samorządy czekają, bo wielu inwestycji nie da się zrealizować korzystając wyłącznie z własnych środków

Zdaniem poseł Agaty Wojtyszek, spotkanie z samorządowcami w Końskich było także okazją do podsumowania dotychczasowych rządów Prawa i Sprawiedliwości, a także nakreślenia ambitnych planów na przyszłość.

- Już teraz widzimy wymierne efekty działań rządu PiS, to między innymi fundusz inwestycji lokalnych, który przyniósł wiele dobrych rozwiązań, które dziś mogliśmy oglądać w Miedzianej Górze. Wiemy także, że samorządy mają czas do 31 lipca na składanie wniosków w ramach Polskiego Ładu. Dofinansowanie do inwestycji może wynieść nawet 95 proc. wartości, dlatego mam nadzieje, że tak jak do tej pory świętokrzyskie samorządy aktywnie z tego wsparcia skorzystają - zaznacza.

Z kolei poseł Bartłomiej Dorywalski stwierdził, że to co budziło największe wątpliwości samorządowców, to źródło finansowania Polskiego Ładu i właśnie podczas spotkania premier wyjaśnił tę kwestię.

- Pan premier bardzo skutecznie wskazał zarówno obszary związane z podatkiem dochodowym od osób prawnych jak i z podatkiem obrotowym. Polski Ład został opisany jako nowy program.

Jak mówi marszałek Andrzej Bętkowski, spotkanie z szefem rządu przebiegło w bardzo dobrej atmosferze, a przedstawiciele świętokrzyskich samorządów, otrzymali nadzieję i zapewnienie, że skorzystają ze sztandarowego programu rządu Prawa i Sprawiedliwości.

- Premier zapewnił nas, że pieniądze na ten cel są zabezpieczone, a samorządy jeśli tylko mają przygotowane dobre projekty mogą liczyć na wsparcie. Premiowane będą te projekty związane z infrastrukturą, ochroną zdrowia, a także te kładące nacisk na innowacyjną gospodarkę - dodaje.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego podkreśla, że dziś w Końskich pojawili się niemal wszyscy samorządowcy z regionu bez względu barwy polityczne.

- Projekt nazwany Polskim Ładem będzie stale modyfikowany, rząd będzie go realizował przez kilka najbliższych lat. Dlatego myślę, że tego typu spotkania z samorządowcami są niezwykle potrzebne stając się swego rodzaju kopalnią pomysłów. Nie sądzę aby rząd PiS uchylał się przed nimi a wręcz przeciwnie będzie je realizował - dodaje.

Krzysztof Obratański podsumowuje, że samorządowcy już znają ogólne założenia Polskiego Ładu, a podczas dzisiejszego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim mogli usłyszeć i przedstawić konkretne propozycje.

- Przypomniałem o tym, że jednym z największych problemów, który może być rozwiązany przez pieniądze z Polskiego Ładu jest dokończenie północnej obwodnicy Końskich. Jeżeli nie Polski Ład, to nie widzę perspektywy sfinansowania tego przedsięwzięcia.

Jak dodał burmistrz dla gospodarki i komunikacji w Końskich to jedna z kluczowych kwestii.

Marek Materek, prezydent Starachowic przyznaje, że spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim było owocne.

- Premier przekazał informacje na temat tego, skąd będą pochodziły pieniądze przeznaczone dla samorządów w ramach Polskiego Ładu. Będziemy aplikować do tego programu - mówi.

- Przygotowujemy kilka różnych alternatywnych projektów, oczywiście w ostatniej chwili zapadnie decyzja, który zostanie złożony, po to, żeby mieć jak największe prawdopodobieństwo zdobycia środków i zrealizowanie inwestycji, na które czekają mieszkańcy. Potrzeb na terenie naszego miasta jest bardzo dużo. Jedną z nich jest budowa wiaduktu w dolnych Starachowicach, dla którego w tej chwili powiat kończy wykonywanie dokumentacji technicznej. Mamy także potrzeby związane z przebudową sieci wodociągowej, budowy kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej, a co za tym idzie, remonty chodników i dróg - mówi.

adv adv
Wiadomości
Reklama