Polski Ład zapewni rozwój Polski

Data publikacji: 26.05.2021 11:09 / Data aktualizacji: 26.05.2021 12:11
Autor: Michał Kita , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.05.2021. Starachowice. Spotkanie promujące program Polski Ład. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Tomasz Andrzejewski - radny, Danuta Krępa - radna, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Agnieszka Kuś radna, Krzysztof Lipiec - poseł PiS

26.05.2021. Starachowice. Spotkanie promujące program Polski Ład. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Tomasz Andrzejewski - radny, Danuta Krępa - radna, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Agnieszka Kuś radna, Krzysztof Lipiec - poseł PiS
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Starachowicach zaprezentowane zostały najważniejsze założenia programu Polski Ład. Podczas spotkania na Placu pod Skałkami poseł PiS Krzysztof Lipiec podkreślał, że cały program skoncentrowany jest na poprawie stanu polskiej gospodarki.

STARACHOWICE

- Na pięciu filarach oparliśmy fundament przyszłości Polski. To przede wszystkim zmiany w podatkach, które przywrócą sprawiedliwość w systemie fiskalnym, wsparcie dla rodzin i seniorów. Duży nacisk został położony na zdrowie, bo pandemia koronawirusa uświadomiła wszystkim na nowo, jak należy o nie dbać - powiedział parlamentarzysta.

Obecny na spotkaniu prezydent Starachowic Marek Materek zaznaczył, że jako samorządowiec w każdym pojawiającym się programie szuka możliwości wsparcia dla gminy.

- Dzięki wsparciu rządowemu udało się wybudować bloki komunalne, powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy dla chorych na Alzheimera czy północna obwodnica Starachowic. W programie Polski Ład na pewno znajdzie się także wiele pozytywnych rozwiązań dla samorządów - mówił Marek Materek.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski zaznaczał z kolei, że Polska wychodzi z epidemii koronawirusa obronną ręką i program jest szansą na poprawę życia Polaków.

- Realizacja tego programu da szansę na stworzenie zamożnej klasy średniej, aby poziom życia mieszkańców naszego państwa nie odbiegał od poziomu zachodniego - dodał.

Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś dodawał, że wiele punktów programu poświęcone jest poprawie zdrowia. W tej dziedzinie wciąż jest wiele do zrobienia, ale warto stosować dobre wzorce. Przykładem może być program stypendialny dla lekarzy wdrażany przez województwo świętokrzyskie.

SKARŻYSKO-KAMIENNA

Polski Ład da szansę na równomierny rozwój kraju podkreślał podczas spotkania promującego program, poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzyści partii rządzącej spotkali się z mieszkańcami Skarżyska-Kamiennej przed dworcem PKP, w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc miasta.

26.05.2021. Skarżysko-Kamienna. Kampania promująca program Polski Ład. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego. poseł Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskich struktur PiS, poseł Mariusz Gosek - Solidarna Polska, Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiegoFot. Krzysztof Lipiec / Facebook

- Wychodzimy z popandemicznego kryzysu, teraz dla całego świata, ale przede wszystkim dla Polski potrzebne są rozwiązania, które przywrócą równowagę gospodarce oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom. Odpowiedzią na te potrzeby są założenia Polskiego Ładu – mówił poseł Krzysztof Lipiec.

Wśród wielu propozycji zwracał uwagę na pomoc dla seniorów, czyli emerytury bez opodatkowania do 2,5 tys. złotych i zwolnienie od podatku osób w wieku emerytalnym, które nadal pracują. Wiele pozytywnych zmian odczują polskie rodziny – mieszkanie do 70 metrów kwadratowych bez formalności, wsparcie przy kredytach mieszkaniowych, ale także podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, czy podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych.

Poseł Mariusz Gosek z Solidarnej Polski podkreślał natomiast znaczenie programów bezpieczeństwa Polaków.

- Wiele osób zostało oszukanych przez lichwę, czy niewłaściwe działania komornicze. Z tymi nieprawidłowościami chcemy walczyć. Równie ważne jest podtrzymywanie pamięci, dlatego cieszy nas, że powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, im potrzebna jest pamięć i należne miejsce w świadomości potomnych - mówił poseł.

Marszałek Andrzej Bętkowski z kolei zwracał uwagę na szereg rozwiązań dla samorządów.

- W Skarżysku widać wsparcie m.in. w zakresie przebudowy sieci komunikacyjnej, powstaje nowy wiadukt nad torami, kończy się remont dworca PKP, a wkrótce ma się rozpocząć budowa przejścia podziemnego w obrębie dworca. Takich zmian, które przełożą się na codzienne życie mieszkańców będzie znacznie więcej - zapowiada.

Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś podkreślał natomiast konieczność zaangażowania samorządów w przygotowanie projektów ważnych dla lokalnych społeczności.

- Skończyły się czasy, gdy rząd robił pewne rzeczy za samorządy, teraz same muszą zadbać o swój rozwój. Już widać takie miejscowości, gdzie dobrze napisane programy, wspierane przez środki rządowe, przynoszą wymierne efekty. Przykładem mogą być Starachowice, które są obecnie wielkim placem budowy, a wiele inwestycji prowadzonych jest ze wsparciem rządowym.

KAZIMIERZA WIELKA

- Polski Ład to skuteczna odpowiedź na kryzys wywołany pandemią koronawirusa - mówili parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości w Kazimierzy Wielkiej. To kolejne miasto w regionie, w którym politycy wraz z samorządowcami promowali najnowszy program społeczno-polityczny obozu Zjednoczonej Prawicy.

26.05.2021. Kazimierza Wielka. Kampania promująca program Polski Ład. Na zdjęciu (od lewej): poseł Marek Kwitek - PiS, poseł Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskich struktur PiS, senator Jacek Włosowicz - Solidarna Polska, poseł Mariusz Gosek - Solidarna PolskaFot. Michał Kita / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec, lider PiS w regionie, zwracając się do mieszkańców stwierdził, że Polski Ład to strategia rozwoju, która odpowiada na potrzeby ze wszystkich dziedzin życia społecznego.

– To inwestycja i wsparcie polskich rodzin, ochrony zdrowia, przedsiębiorców i samorządów - mówił.

Parlamentarzysta podkreśla, że Polski Ład to program na miarę naszych marzeń i ambicji, który będzie realizowało wiarygodne środowisko polityczne Zjednoczonej Prawicy.

- Niejednokrotnie dawaliśmy wyraz temu, że potrafimy stawać na wysokości zadania i rzeczy, które wydawały się niemożliwe stawały się faktami. Sądzę, że po realizacji tego programu, z całą pewnością zmniejszymy dystans, który dzieli nas od wysokorozwiniętych krajów Unii Europejskiej.

Tym programem zaimponujemy nie tylko Polkom i Polakom, ale także Europejczykom, którzy już w tej chwili biorą z nas przykład, jak walczyć z koronakryzysem. Polski Ład, to przepis na to, jak wejść na ścieżkę dobrego i dynamicznego rozwoju - podkreślał Krzysztof Lipiec.

W promocję nowego programu Zjednoczonej Prawicy w Kazimierzy Wielkiej włączył się także poseł Marek Kwitek, który mówił między innymi o propozycjach dla rolnictwa, wynikające z Polskiego Ładu.

Jak podkreślił bardzo istotnym wsparciem jest podniesienie dopłat do paliwa rolniczego o 10 proc., a także skracanie łańcucha dostaw produktów rolnych z pola do stołu, dzięki czemu wzrośnie rola i znaczenie rolniczego handlu detalicznego. Marek Kwitek zwrócił uwagę że miliardy złotych, które trafią do polskich samorządów przyczynią się do cywilizacyjnych zmian na polskiej wsi.

O polityce zdrowotnej zawartej w Polskim Ładzie mówił senator Jacek Włosowicz z Solidarnej Polski, który zaznaczył że przeznaczenie 7 proc. PKB na ochronę zdrowia jest konieczne i jak najbardziej realne do wykonania.

Natomiast poseł Mariusz Gosek podkreślał kwestie bezpieczeństwa, za które w Polskim Ładzie odpowiedzialni są przedstawiciele Solidarnej Polski.

26.05.2021. Kazimierza Wielka. Kampania promująca program Polski ŁadFot. Michał Kita /

BUSKO-ZDRÓJ

Polski Ład to program przygotowany specjalnie na czas wychodzenia z pandemii koronawirusa – mówili parlamentarzyści i samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości w Busku-Zdroju.

26.05.2021. Busko-Zdrój. Kampania promująca program Polski Ład. Na zdjęciu (w pierwszym rzędzie, od lewej): senator Jacek Włosowicz - Solidarna Polska, poseł Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskich struktur PiS, poseł Marek Kwitek - PiSFot. Michał Kita / Radio Kielce

Jak stwierdził lider ugrupowania w regionie poseł Krzysztof Lipiec, dzięki odpowiedzialnym i skutecznym działaniom rządu Mateusza Morawieckiego, polska gospodarka, obronną ręką wychodzi z kryzysu wywołanego pandemią. Dodał, że znajduje to odzwierciedlenie w europejskich rankingach.

- Prognozy Komisji Europejskiej szacują, że Polska już w tym roku osiągnie wzrost dochodu narodowego na poziomie 4 proc. PKB, natomiast w przyszłym roku planowany jest wzrost na poziomie 5,4 proc. Dobre prognozy, które są przed nami miały wpływ na nasz program, który jest strategią na poprawę jakości wszystkich obszarów życia - dodaje.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreśla, że uchwały w sprawie filarów Polskiego Ładu, dotyczące między innymi reformy podatkowej, będą rozpatrywane przez Sejm w najbliższych miesiącach, tak aby nowe przepisy mogły wejść w życie od nowego roku.

26.05.2021. Busko-Zdrój. Kampania promująca program Polski Ład. Na zdjęciu (w pierwszym rządzie, od lewej): senator Jacek Włosowicz - Solidarna Polska, poseł Marek Kwitek - PiS, poseł Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskich struktur PiSFot. Michał Kita / Radio Kielce

Poseł Marek Kwitek stwierdził, że potężne pieniądze, które popłyną w najbliższych latach do Polski, w ramach nowej perspektywy finansowej Unii i Funduszu Odbudowy przyczynią się do rozwoju samorządów, a także niwelowania szans rozwojowych pomiędzy miastem a wsią.

- Mamy program dla każdej gminy, to między innymi budowa, czy remonty boisk, sal gimnastycznych, żłobków czy przedszkoli. Chcemy, aby ten dystans społeczny się zmniejszał. To ogromne wyzwanie, ale także i szansa na utrzymanie wzrostu gospodarczego i niwelowanie różnic gospodarczych względem państw zachodu - dodaje.

Senator Jacek Włosowicz z Solidarnej Polski stwierdził, że Polski Ład zakłada także zwiększenie finansowania służby zdrowia do 7 proc. Produktu Krajowego Brutto, jak zaznaczył kolejnym wyzwaniem są także inwestycje w infrastrukturę transportową.

- Po zrealizowaniu całego programu Zjednoczonej Prawicy, jak również inwestycjach w zdrowie, a także infrastrukturę drogową, nasz kraj będzie na jeszcze wyższym poziomie rozwoju. Sądzę, że także nasze miejsce w Europie, które z roku na rok idzie w górę będzie jeszcze wyższe - dodaje.

26.05.2021. Busko-Zdrój. Kampania promująca program Polski Ład. Na zdjęciu (od lewej): poseł Marek Kwitek - PiS, poseł Mariusz Gosek - Solidarna Polska, poseł Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskich struktur PiSFot. Michał Kita / Radio Kielce

Poseł Mariusz Gosek z Solidarnej Polski zwrócił uwagę, że Polski Ład, podobnie jak na inwestycje rozwojowe, kładzie nacisk na bezpieczeństwo obywateli. Parlamentarzysta stwierdził, że z roku na rok bezpieczeństwo Polaków rośnie, co jest zasługą reform obozu Zjednoczonej Prawicy.

- Od momentu przejęcia władzy przez nasz obóz, o 230 proc. wzrosła ściągalność alimentów. To w bezpośredni sposób przekłada się na poprawę jakości życia najsłabszych oraz dzieci, które często stają się ofiarą konfliktów w rodzinie. Polski Ład troszczy się także o pamięć, tożsamość  i dziedzictwo narodowe kraju. Świadczy o tym między innymi deklaracja budowy Muzeum Pamięci Żołnierzy Wyklętych - dodaje.

W promocji najnowszego programu Zjednoczonej Prawicy wziął udział także Michał Płatek, prezes buskiego uzdrowiska. Jak stwierdził, tylko w tym roku do polskich przedsiębiorstw trafiły 42 mld zł wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych. Jak mówi, to pozwoliło uchronić ponad 6 mln miejsc pracy i pozwala z nadzieją patrzeć na nowe pomysły rządu dotyczące realizacji ambitnych inwestycji w zakresie gospodarki i infrastruktury.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w Busku-Zdroju, jak również pozostałych miastach powiatowych, jakie odwiedzili w środę podkreślali, że dobre wskaźniki gospodarcze kraju są punktem wyjścia do ambitnych reform, zakładanych przez Polski Ład. To między innymi reforma systemu podatkowego, polegająca na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, wprowadzenie emerytury bez podatku i zapewnienie wkładu własnego na zakup mieszkania i stworzenie 500 tys. nowych miejsc pracy.

26.05.2021. Busko-Zdrój. Kampania promująca program Polski ŁadFot. Michał Kita / Radio Kielce

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości spotkali się w środę z mieszkańcami Starachowic i Skarżyska-Kamiennej i Buska-Zdroju.

Reklama