Polskie czołgi dotarły już na Ukrainę

Data publikacji: 03.05.2022 17:16
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru

 
Fot. mil.in.un

W sieci zaczęły pojawiać się nagrania pokazujące czołgi T-72M1 i T-72M1R, które Polska przekazała Ukrainie. Zgodnie z zapowiedziami szefa polskiego rządu nasza armia miała przekazać 200 maszyn.

Według doniesień Informacyjnej Agencji Radiowej do Ukrainy trafiła już znaczna liczba czołgów T-72 z Polski. Według dostępnych informacji liczba czołgów z Polski może utworzyć w Ukrainie aż dwie brygady pancerne. Brygada składa się z 2-3 batalionów czołgów, czyli może być ich ponad 100. Zatem Polska do tej pory mogła przekazać w sumie około 200 czołgów T-72 wraz z amunicją. Dokładne dane są utajnione ze względów bezpieczeństwa.

Zgodnie z doniesieniami 236 polskich czołgów T-72M1 i T-72M1R przekazanych Ukrainie jest już w drodze na linię frontu. Są gorsze (zwłaszcza M1) od większości rosyjskich czołgów, zwłaszcza pod względem ochrony, ale nadal mogą odgrywać ważną rolę w przyszłych bitwach.

 

Z drugiej strony T-72M1R zostały niedawno wzbogacone o pasywną kamerę nocną. Więc jeśli chodzi o wykrywanie, przewyższają większość rosyjskich czołgów. 

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie 200 czołgów do walki z rosyjską inwazją. Zgodnie z deklaracją Prezesa Rady Ministrów z 25 kwietnia, dostawy na Ukrainę objęły czołgi, a dotychczasowa wartość polskiej pomocy wojskowej wynosiła już (23 kwietnia) około 7 mld PLN.
adv adv
Wiadomości
Reklama