Pomagają niepełnosprawnym, zostali wyróżnieni

Data publikacji: 07.10.2021 15:53
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.10.2021. Końskie. Wręczenie wyróżnień - „Przyjaciel Osób Niewidomych”

07.10.2021. Końskie. Wręczenie wyróżnień - „Przyjaciel Osób Niewidomych”
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Starają się pomagać w rozwiązywaniu problemów niewidomych, a w czwartek (7 października) zostali wyróżnieni. Polski Związek Niewidomych w Końskich wręczył wyróżnienia „Przyjaciel Osób Niewidomych”. Jedną z nagród otrzymał Paweł Kubiak, który zabiega o dostosowanie przestrzeni miejskiej do potrzeb niepełnosprawnych.

Na razie udało mu się wywalczyć ostrzeżenia na krajowej drodze numer 42, informujące kierowców o tym, żeby uważali na osoby niewidome. Znaki umieszczono przed Zakładem Aktywności Zawodowej, gdzie pracują niepełnosprawni. Zabiega też o kolejne rozwiązania uwzględniające potrzeby niewidomych, m.in. tzw. ścieżki prowadzące.

- To płytka, która umożliwia bez pomocy osób trzecich bezkolizyjnie poruszać się po chodniku. Laskę umieszcza się w takiej ścieżce i ona „prowadzi” osobę niewidomą - wyjaśnia.

Marcin Zieliński, zastępca burmistrza informuje, że podczas inwestycji, prowadzonych w Końskich, wprowadzane są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

- Począwszy od obniżenia krawężników, których wysokość nie przekracza 2 centymetrów. Ponadto dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych i strefy ruchu uspokojonego w centrum to rozwiązania przeznaczone również dla osób niepełnosprawnych.

Jarosław Staciwa członek zarządu powiatu koneckiego informuje, że starostwo w swoich inwestycjach również uwzględnia potrzeby osób niedowidzących: m.in. przez modernizację przejść dla pieszych. Dodatkowo wprowadzone zostaną oznaczenia schodów i znaki ułatwiające poruszanie się po budynku starostwa, a także specjalne pętle magnetyczne.

Reklama