Pomysł na świąteczny obiad od Przypkowskich

Data publikacji: 26.12.2020 12:45
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.12.2020. Jędrzejów. Muzeum Przypkowskich. Książka „Kucharka warszawska dobrze usposobiona” z 1863 roku

26.12.2020. Jędrzejów. Muzeum Przypkowskich. Książka „Kucharka warszawska dobrze usposobiona” z 1863 roku
Fot. Jan Przypkowski

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie kojarzy się przede wszystkim z zegarami, ale biblioteka instytucji, jak się okazuje jest pełna książek dotyczących gastronomii. Wśród nich są też takie, które nawiązują do świąt Bożego Narodzenia i świątecznych potraw.

Jak mówi Jan Przypkowski, dyrektor instytucji, jedną z takich pozycji jest wydawnictwo z 1863 roku  - „Kucharka warszawska dobrze usposobiona”, w  której znajduje się  przykładowy jadłospis wigilijny oraz dania świąteczne. Jest przepis np. na zupę migdałową lub rybną, pieróg z rybą i szczupaka po żydowsku. Na deser autor proponuje kisielek z mlekiem migdałowym oraz orzechy, pierniki, jabłka i bakalie.

Na uwagę zasługuje również „Kucharka Polska, czyli szkoła gotowania tanich, smacznych i prostych obiadów” z 1901 roku. W tej pozycji, wśród potraw wigilijnych znalazło się wiele dań mięsnych, m.in. sztuka mięsa z korniszonami lub z chrzanem oraz kury pieczone z sałatą.

W Muzeum im. Przypkowskich nie brakuje również akcesoriów świątecznych. Jest  m.in. foremka do ciastek w kształcie Mikołaja i sprężynowa forma do wycinania tzw. albertów, wyprodukowana przez Antoniego Bliklego w XIX wieku. Alberty zwane również albertynkami, to okrągłe ciasteczka z motywami bożonarodzeniowymi.  

Książki kucharskie zgromadzone zostały przez Tadeusza Przypkowskiego, który był miłośnikiem dawnej gastronomii.

Reklama