Poprawi się bezpieczeństwo na kolejnym przejściu dla pieszych w Mircu

Data publikacji: 23.09.2020 13:04
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Kolejne przejście dla pieszych przy drodze wojewódzkiej numer 744 będzie bezpieczniejsze. To efekt działań gminy Mirzec w ramach programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Razem bezpieczniej”.

Od trzech lat gmina z powodzeniem ubiega się o pieniądze z ministerialnego programu i jak do tej pory na 16 wniosków, które na terenie całego województwa dostały dofinansowanie, 7 jest z gminy Mirzec.

Wójt Mirosław Seweryn przypomina, że pierwsze było przejście przy Szkole Podstawowej w Mircu i w centrum tej miejscowości, później w ciągu tej samej drogi poprawione zostały przejścia w Trębowcu, teraz zmiany obejmą Gadkę:

- Przy przejściu jest szkoła, strażnica OSP i kościół - zaznacza wójt.

Każdy projekt zakłada, poza przebudową przejścia, działania profilaktyczne czyli naukę pierwszej pomocy przedmedycznej, lekcje o bezpieczeństwie i spotkania ze służbami porządkowymi. Kierowane są one do uczniów i osób starszych. Do tej pory skorzystało z nich 500 osób. Dzieki temu poprawiło się bezpieczeństwo na przejściach przy drogach gminnych.

- W tym miejscu zostanie wykonane oświetlenie, dodatkowe przejście dla pieszych, chodnik, zamontowane będzie też urządzenie ostrzegawcze pokazujące prędkość z jaką porusza się samochód oraz szereg akcji profilaktycznych - mówi wójt. 

Cała przebudowa będzie kosztowała 90 tys. zł, dofinansowanie wynosi ponad 70 tys. zł. Zgodnie z zapowiedziami program ma być kontynuowany, a to pozwoli na kontynuację poprawy bezpieczeństwa na drodze. Następne w kolejce jest przejście przy szkole w Osinach.

Reklama