Poranek w RK: bać się atomu czy nie?

Data publikacji: 26.04.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay.com

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. W historii było jeszcze kilka katastrof – ostatnia najbardziej spektakularna 10 lat temu w Fukushimie w Japonii.

Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas :41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

Czy elektrownia atomowa powinna w Polsce powstać? Jeśli nie węgiel to co?

*****

Dziś jest poniedziałek, 26 kwietnia, 116. dzień roku.

Do końca roku zostało 249 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 05:22

Zachód słońca w Kielcach: 19:49

Dzień trwa 14 godzin i 27 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzina i 56 minut.

Imieniny obchodzą: Marcelin, Marzena oraz Artemon, Aureliusz, Dominik, Grzegorz, Klarencjusz, Klet, Lucydiusz, Erwina, Mariusz, Paschazy, Piotr, Ryszard, Spycimir

*****

Przysłowie na dziś:

„W kwietniu łagodne kwiatki, w grudniu śnieżne płatki”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Własności Intelektualnej

Dzień Drogowca i Transportowca

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu

*****

PONIEDZIAŁEK, 26 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1863 r. – SUCHEDNIÓW: powstańcy z rozbitego pod Ormanichą (okolica Szkucina w gminie Ruda Maleniecka) oddziału Hipolita Zawadzkiego dotarli do powstańczego obozowiska pod Suchedniowem.

1866 r. – STOPNICA: urodził się Leonard Skierski. Generał dywizji WP. Dowódca 4 Armii w Bitwie Warszawskiej. Ofiara zbrodni katyńskiej.

1943 r.- ANTONIELÓW: do wsi zamieszkałej w dużej części przez niemieckich kolonistów weszli członkowie bojówki Gwardii Ludowej, którzy w miejscowym sklepie „Konsumverrin” zażądali prowiantu i wódki. Właściciel sklepu nie zgodził się na to i doszło do strzelaniny w wyniku której śmierć poniosło 16 kolonistów. Bojówkarze odeszli w kierunku Naramowa i Skałki Polskiej, ale nie wchodząc do tych wiosek połączyli się w kompleksach leśnych wokół Radoszyc. Co ciekawe w historiografii komunistycznej akcja ta opisywana: „W odwet za hitlerowskie pacyfikacje oddział GL im. Ziemi Kieleckiej zaatakował zamieszkałą przez niemieckich kolonistów wieś Antonielów. W walce poległo 18 Niemców, spłonęły 3 zagrody”.

1944 r. -  ŚNIEŻKOWICE k/Waśniowa: na kwaterach przebywał oddział partyzancki „Białe Barwy”. Na rowerach nadjechała grupa kilkunastu żandarmów i policjantów granatowych. Wyłapywali oni po wioskach mężczyzn uchylających się od obowiązkowych robót. Kilku takich szło już z żandarmami. Oddział nie był przygotowany do starcia (czyszczono broń), ale mimo to podjął walkę.

Ostatecznie pojmani zostali uwolnieni. Jako pierwsi z placu boju wycofali się policjanci granatowi. Żandarmi uciekli zostawiając dwóch zabitych. Ranny był także jeden policjant granatowy (zmarł w szpitalu) rannych było także pięciu kolejnych żandarmów. Partyzanci zdobyli kilka karabinów i pistoletów oraz 7 rowerów. Ranny został Henryk Derfel "Pens", który zmarł.

*****

PONIEDZIAŁEK, 26 KWIETNIA: W POLSCE

1794 r. – ukazało się pierwsze wydanie „Gazety Wolnej Warszawskiej”, oficjalnego organu insurekcji kościuszkowskiej.

1867 r. – w siedzibie Towarzystwa Naukowego Krakowskiego odbył się pierwszy pokaz obrazu Alchemik Sędziwój Jana Matejki.

1915 r. - Jasna Góra została ustanowiona enklawą pod administracją austro-węgierską, wydzieloną z terenów okupowanych przez Niemców.

1920 r. – Wojsko Polskie zdobyło Żytomierz, Korosteń i Radomyśl. Józef Piłsudski wydał odezwę do mieszkańców Ukrainy, w której pisał Wierzę, że naród ukraiński wytęży wszystkie siły, aby z pomocą Rzeczypospolitej Polskiej wywalczyć wolność własną.

1943 r. – brawurowa ucieczka z KL Auschwitz rtm Witolda Pileckiego, twórcy ruchu oporu na terenie obozu i przekazanie przez niego władzom Polskiego Państwa Podziemnego materiałów dotyczących sytuacji w obozie, m.in. w zakresie prowadzonej przez Niemców polityki eksterminacyjnej Polaków i Żydów.

1945 r. – oddziały partyzanckie mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” opanowały Janów Lubelski, rozbijając m.in. posterunki Milicji Obywatelskiej i uwalniając więźniów politycznych.

*****

PONIEDZIAŁEK, 26 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Od dziś na szczepienie przeciw COVID-19 mogą rejestrować się osoby z roczników 1974 i 1975, czyli mające 47 i 46 lat.

26 kwietnia to pierwszy dzień, kiedy rejestracja obejmuje dwa kolejne roczniki, wcześniej zapisy uruchamiano w określonych terminach dla jednego rocznika. Od 7 maja rejestracja ma obejmować po trzy roczniki.

# # #

Od dziś w 11 województwach uczniowie klas I-III szkół podstawowych będą się uczyć w trybie hybrydowym. Chodzi o uczniów z województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Tzw. system hybrydowy, ma polegać na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I–III szkoły podstawowej realizuje zajęcia w szkole oraz co najmniej 50 proc. uczniów realizuje zajęcia zdalnie.

W pozostałych pięciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i wielkopolskim uczniowie klas I-III szkół podstawowych nadal będą uczyć się zdalnie.

Przedłużone zostaje do 2 maja zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych, placówkach kształcenia ustawicznego i centrach kształcenia zawodowego, ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych i domach wczasów dziecięcych. Prowadzona jest tam nauka w formie zdalnej. Zawieszone jest też stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych.

Zajęcia w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego nadal w całym kraju mogą odbywać się stacjonarnie. W kształceniu zawodowym będzie możliwość realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.

# # #

Od dziś w 11 spośród 16 województw salony fryzjerskie i kosmetyczne znów będą mogły otworzyć się na klientów choć w ścisłym reżimie sanitarnym.

Od poniedziałku, salony urody, fryzjerskie, tatuażu i piercingu będą mogły się otworzyć w województwach - podlaskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i w małopolskim.

W pozostałych pięciu województwach (śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim), ze względu na liczbę zakażeń, dotychczasowe obostrzenia nadal będą obowiązywać.

# # #

Rehabilitacja pocovidowa będzie tematem dzisiejszej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w Nałęczowie.

Pacjenci, który chorowali na COVID-19, dzięki rehabilitacji mają poprawić swoją sprawność oddechową, zwiększyć wydolność wysiłkową i szybciej wracać do zdrowia.

# # #

Dziś o godz. 12.00 w Warszawie, szef MON Mariusz Błaszczak, wręczy uczniom klas wojskowych certyfikaty zakończenia edukacji wojskowej. Spotkanie z przedstawicielami szkół odbędzie się w formule wideokonferencji.

Tagi do tego wpisu
Reklama