Poranek w RK: brawo! Czytamy prawie najwięcej w Polsce

Data publikacji: 17.09.2020 06:09
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP, IAR
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Aż o 14 proc. wzrosła w Polsce sprzedaż książek i gazet w porównaniu z ubiegłym rokiem. W zestawieniu krajowym najlepiej pod tym względem wypadają mieszkańcy województw: lubelskiego, podlaskiego i... świętokrzyskiego.

Mimo że przez pandemię nadal w bibliotekach nie ma wolnego dostępu do książek, a przy wypożyczeniu trzeba się liczyć z obostrzeniami, to czytających wciąż przybywa. W ubiegłym roku wypożyczono też cztery razy więcej audiobooków niż rok wcześniej.

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

Dlaczego zaczęliśmy więcej czytać? Co czytamy? Jaką książkę by Państwo polecili? Co Państwo ostatnio przeczytali?

*****

Dziś jest czwartek, 17 września, 261. dzień roku. Do końca roku pozostało 105 dni.

Wschód słońca: 06:16

Zachód słońca: 18:43

Dzień trwa 12 godz. 26 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godz. 14 minut.

Imieniny obchodzą: Justyna, Robert oraz Dargosław, Dezyderiusz, Drogosław, Dziebor, Franciszek, Gordian, Hildegarda, Justyn, Kolumba, Lambert, Lamberta, Makryn, Narcyz, Piotr, Sokrates, Szczęsna, Szczęsny, Teodora, Walerian, Zygmunt, Zygmunta, Cherubin

*****

Przysłowie na dziś „Jaką pogodę na nowiu da wrzesień, taka bywa zwykle przez całą jesień”

*****

CZWARTEK, 17 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1914 r. – NOWY KORCZYN i OPATOWIEC: 1 pułk piechoty pod dowództwem Józefa Piłsudskiego w dalszym ciągu prowadzi walki.

1944 r.  – Gajówka FANISŁAWICE: w szykującą się do odmarszu kolumnę 4 ppLeg. AK wjechała niemiecka kolumna. Zaskoczenie pojawieniem się wroga spowodowało w oddziałach panikę i część żołnierzy opuściło miejsce bez stawiania oporu. Mimo to część sił podjęła walkę trwającą około dwóch godzin. Śmierć poniósł Kazimierz Tworzewski „Ptak”, ranny został Stanisław Pedryc „Mścisław” oraz ciężko ranny został Marian Gawlik „Lew”– wszyscy z 1 plutonu 4 kompanii. Zginął także Utzek Otto „Pela” (wzięty do niewoli i zamordowany później). Utracono dużą część taborów. Na szczęście w późniejszym okresie duża część rozproszonych sił powróciła do pułku.

1990 r. – KIELCE: działacze Konfederacji Polski Niepodległej rozpoczęli rozbiórkę pomnika „wdzięczności” Armii Czerwonej w Kielcach

*****

CZWARTEK, 17 WRZEŚNIA: W POLSCE

1915 r. – I Brygada Legionów Polskich została przeniesiona na front wołyński, gdzie walczyła ponad rok.

1924 r. – utworzono Korpus Ochrony Pogranicza.

1939 r. – agresja sowiecka na Polskę, która uniemożliwiła ostatecznie polską obronę w decydującej fazie wojny. W nocy z 17 na 18 września władze Polski przekroczyły granicę z Rumunią, aby kierować dalszą walką z najeźdźcami z terenu Francji. Działając wbrew wcześniejszym zobowiązaniom, władze rumuńskie internowały Prezydenta RP, rząd i naczelne dowództwo WP, uniemożliwiając im jakąkolwiek działalność.

1971 r. - W Poznaniu odbył się pierwszy występ Kabaretu Tey.

1980 r. - powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” z Lechem Wałęsą na czele.

1993 r. - w 54. rocznicę agresji sowieckiej, opuściły Polskę ostatnie oddziały Armii Czerwonej, stacjonujące tu od II wojny światowej.

*****

CZWARTEK, 17 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Sejm w drugim dniu obrad wysłucha na wniosek klubu KO informacji bieżącej w sprawie stanu ochrony zdrowia w czasie pandemii COVID-19 oraz działań podjętych przez rząd w związku z drugą falą koronawirusa w Polsce. Posłowie KO i Lewicy - w ramach pytań bieżących - będą pytać ministra zdrowia o dostępność szczepionek przeciwko grypie, a posłowie PiS - szefa resortu edukacji o działania, jakie zostały podjęte w celu sprawnego funkcjonowania szkół, bezpieczeństwa zdrowotnego uczniów, nauczycieli i pracowników szkół podczas pandemii COVID-19.

Planowana jest też debata nad projektem zmian niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19, który zakłada odroczenie powrotu stawek VAT do wysokości 22 proc. i 7 proc. oraz dofinansowanie inwestycji transportowych. Po południu posłowie zajmą się rządowym projektem nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2020, który zakłada m.in., że deficyt wyniesie 109,3 mld zł.

Projekt trafił do Sejmu pod koniec sierpnia. Rząd podkreślał, że nowelizacja dostosowuje budżet państwa na 2020 r. do sytuacji związanej z wybuchem pandemii COVID-19. Według projektu w 2020 r. dochody budżetu państwa będą niższe od zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2020 r. o 36,7 mld zł i wyniosą 398,7 mld zł. Wydatki budżetu państwa zostały zaplanowane na 508,0 mld zł, co oznacza, że będą one wyższe o 72,7 mld zł od przewidzianych w ustawie budżetowej na 2020 r.

W bloku głosowań, które rozpoczną się o godz. 18 Sejm prawdopodobnie będzie głosował nad projektem noweli tzw. ustawy covidowej i zgłoszonymi do niego w środę poprawkami. Projekt wprowadza rozwiązania wyłączającego przestępność czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania COVID-19. Jedna ze zgłoszonych przez PiS poprawek doprecyzowuje przepis wyłączający przestępność tak, że nie zostaną nim objęte czyny, których sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści.

Prawdopodobnie głosowane będą także projekty ustaw autorstwa PiS oraz KO zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Projekt PiS zakłada zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Nowe prawo ma zakazać również trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić min. 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 m kw. Projektem w środę wieczorem zajmuje się sejmowa komisja rolnictwa.

W porządku obrad Sejmu jest też głosowanie nad powołaniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Sejmowa komisja cyfryzacji zarekomendowała izbie powołanie na to stanowiska Jacka Oko.

###

Mszą świętą o 10.30 w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpocznie się II Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej. Po południu działaczom solidarnościowym wręczone zostaną odznaczenia państwowe Krzyże Służby Niepodległości.

W ramach zjazdu w Warszawie przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie zostanie odsłonięta (o godzinie 12.00) tablica upamiętniająca Wojciecha Ziembińskiego, zmarłego w 2001 roku, dziennikarza, działacza opozycji antykomunistycznej w PRL oraz inicjatora budowy pomnika. Rodzinie działacza niepodległościowego zostanie wręczony Krzyż Wolności i Solidarności.
Organizatorem II Zjazdu Formacji Niepodległościowych jest Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych.

###

O 16:00, pod hasłem "Niepokorne", rozpocznie się Koncert Niepodległości na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. O godzinie 20:00 natomiast odbędzie się premierowa transmisja koncertu w Internecie.

Wydarzenie na placu marszałka Piłsudskiego odbywa się już po raz trzeci, w tym roku w związku z 81. rocznicą agresji sowieckiej Rosji na Polskę, 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Koncert przedstawi zasłużone dla Polski bohaterki z każdej epoki - od początków państwa polskiego, przez Konfederację Barską, wojny napoleońskie i powstania narodowe, do okresu II wojny światowej, oraz czasów niepodległościowego podziemia antykomunistycznego.
III Koncert Niepodległości na placu marszałka Józefa Piłsudskiego jest objęty patronatem honorowym ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Dofinansowano go ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacji Orlen. Partnerami są Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej. Wsparcia udzieliło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Patronem medialnym Koncertu Niepodległości jest Polskie Radio.

Tagi do tego wpisu
Reklama