Poranek w RK: co napawa nas dumą?

Data publikacji: 06.08.2020 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Marcin Przemirski - Radio Kielce

Marcin Przemirski - Radio Kielce
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

W Aktualnościach Dnia dziś rozmawiamy o tym, co napawa nas dumą jako mieszkańców regionu świętokrzyskiego.

Kontakt do nas - 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.

CO NAPAWA NAS DUMĄ JAKO MIESZKAŃCÓW REGIONU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO?
ZABYTKI
GOŚCINNOŚĆ
CZYSTA NATURA
SPORT
HISTORIA
NOWOCZESNY PRZEMYSŁ
ŚWIĘTOKRZYSKA KUCHNIA
COŚ INNEGO

*****

Dziś jest czwartek, 6 sierpnia, 219. dzień roku. Do końca roku pozostało 147 dni.

Wschód słońca: 05:08.

Zachód słońca: 20:15.

Dzień trwa 15 godz. 06 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 34 minut.

Imieniny obchodzą: Jakub, Oktawian, Sława oraz Felicysym, January, Just, Maria, Namir, Nasław, Piotr, Stefan, Walburga, Wincenty

*****

Przysłowie na dziś „W Przemienienie Pańskie są burze szatańskie”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Świeżego Oddechu

*****

CZWARTEK, 6 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1943 r.

– w potyczce z Niemcami zginął phm. Władysław Wasilewski ps. „Oset”. Dowódca 2. plutonu w III Zgrupowaniu, które było częścią Zgrupowania Partyzanckiego AK „Ponury”.

– Oddział partyzancki Obwodu Włoszczowa M.Tarchalskiego „Marcin” przeprowadził akcję na linii kolejowej Kielce – Częstochowa (odcinek Żelisławice – Koniecpol). Po zatrzymaniu składu, uszkodzono parowóz i rozbrojono jednego wartownika. Zdobyto ciepłą bieliznę, wełniane skarpety i ocieplane wojskowe kombinezony.

1944 r. – Oddział ochrony radiostacji Bolesława Boczarskiego „Jurand” przeprowadził akcję rozbrojenia dwudziestu Niemców, zajętych racami ziemnymi. Bezpośrednio wykonało ją pięciu żołnierzy, reszta oddziału stanowiła ubezpieczenie. Podczas akcji zlikwidowany został niemiecki podoficer. Zdobyto 20 karabinów i tornistrów.

1914 r. – o godz. 3.00 rano z krakowskich Oleandrów wymaszerowała I Kompania Kadrowa pod dowództwem por. Tadeusza Kasprzyckiego. O godz. 9.45 żołnierze Kadrówki obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i wkroczyli na teren zaboru rosyjskiego, docierając po południu do Słomnik.

 

CZWARTEK, 6 SIERPNIA: W POLSCE 

1643 r. – Książę Jeremi Wiśniowiecki pokonał w bitwie nad Sułą Tatarów pod wodzą Omara agi.

1916 r. – w rocznicę wymarszu Kadrówki, w Piasecznie na Wołyniu Józef Piłsudski uhonorował legionistów I Brygady Legionów odznaką „Za Wierną Służbę”, wykonaną według projektu żołnierza Legionów Wojciecha Jastrzębowskiego, w II Rzeczypospolitej wybitnego plastyka, autora wzorów międzywojennych monet. Do wzoru tego odznaczenia nawiązuje odznaka „Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki”. W Warszawie z inspiracji Polskiej Organizacji Wojskowej na stokach Cytadeli odbyła się wielotysięczna manifestacja w 52. rocznicę stracenia przez Rosjan Romualda Traugutta i pozostałych członków Rządu Narodowego.

1915 r. – I wojna światowa: wojska niemieckie użyły trujących gazów bojowych przeciwko Rosjanom broniącym Twierdzy Osowiec.

1920 r. – Józef Piłsudski wydał rozkaz nr 8358/III, nakazujący przeniesienie Frontu Północno-Wschodniego na linię Wisły, odpieranie ataków bolszewickich na przedpolu warszawskim oraz przegrupowanie armii i kontruderzenie znad Wieprza. Plan ujęty w rozkazie przesądził o zwycięstwie nad Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej.

1922 r. – w Krakowie powołano Związek Legionistów Polskich, zrzeszający byłych żołnierzy Legionów Polskich.

1924 r. – z inicjatywy legionistów zorganizowany został I Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

1934 r. – rozpoczęła się budowa Kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu.

1946 r. – Odbył się największy pogrzeb na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie zwieziono 5,5 tony prochów (117 trumien) osób zamordowanych i spalonych w pierwszych dniach powstania na terenach dawnego Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych (Al. Ujazdowskie), siedziby Gestapo przy al. Szucha oraz w trakcie rzezi Woli.

1981 r. – z inicjatywy środowisk niepodległościowych Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolskiej odrodzony został Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

 

CZWARTEK, 6 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Dziś Andrzej Duda złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpocznie drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką. Zgromadzenie, przed którym prezydent wygłosi też orędzie rozpocznie się o godz. 10. Z uwagi na epidemię koronawirusa podczas uroczystości w Sejmie obowiązywać będą szczególne środki ostrożności. Nie będzie jednak ograniczeń dotyczących liczby uczestników.

Według informacji PAP, na Zgromadzeniu Narodowym będzie obecna zdecydowana większość parlamentarzystów PiS. Klub KO będzie reprezentować niewielka delegacja pod przewodnictwem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. W posiedzeniu weźmie udział większość posłów i senatorów klubu Lewicy, około 15 z klubu Koalicji Polskiej-PSL-Kukiz15, w tym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz oraz Stanisław Tyszka, a także posłowie koła Konfederacji.

Zgodnie z konstytucją, prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec ZN następującej przysięgi: „Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Przysięgę można zakończyć słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”. O złożenie przysięgi poprosi prezydenta marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ona też będzie odczytywała kolejne fragmenty przysięgi, Andrzej Duda będzie powtarzał je za nią.

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska przekazała, że podczas Zgromadzenia będą przestrzegane wszelkie procedury sanitarno-epidemiologiczne; każdy z parlamentarzystów i zaproszonych gości będzie miał mierzoną temperaturę i otrzyma maskę.

Po uroczystości w Sejmie Andrzej Duda uda się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie o godz. 11.15 odbierze meldunki od dowódcy Garnizonu Warszawa gen. dyw. Roberta Głąba oraz komendanta Służby Ochrony Państwa majora SOP Pawła Olszewskiego. Następnie prezydent uda się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie w południe zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny i prezydenta. Mszy będzie przewodniczył, podobnie jak pięć lat temu, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Po zakończeniu mszy św. prezydent odda hołd swoim nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP; złoży wieńce i kwiaty w miejscach upamiętnienia Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Mościckiego i Lecha Kaczyńskiego.

O godz. 14 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość ponownego objęcia przez Andrzeja Dudę przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

Później, o godz. 15.30, na pl. Piłsudskiego odbędzie się uroczystość przejęcia przez Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Przewidziano wystąpienie prezydenta.

# # #

Dziś po południu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu PiS. Według informacji PAP, na posiedzeniu prezes PiS Jarosław Kaczyński ma podsumować kampanię wyborczą i przedstawić plany ugrupowania na najbliższą przyszłość.

Reklama