Poranek w RK: co się zmieniło w ciągu ostatnich 30 lat w Polsce?

Data publikacji: 30.07.2020 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W „Aktualnościach Dnia” dziś będziemy się zastanawiać, co zmieniło się w ciągu ostatnich 30 lat w Polsce. Jak oceniają Państwo ostatnie trzy dekady od lat 90. do czasów współczesnych?

Co zmieniło się „na plus”, a co „na minus”?

„Aktualności Dnia” do godziny 9.00. Kontakt do nas - 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.

Jak oceniają Państwo ostatnie trzy dekady od lat 90. do czasów współczesnych?
Bardzo dobrze wykorzystaliśmy ten czas
Jest dobrze, ale można było wykorzystać lepiej ten okres
Nie wykorzystaliśmy dobrze tych trzech dekad
Nie mam zdania

*****

Dziś jest czwartek, 30 lipca, 212. dzień roku. Do końca roku pozostało 154 dni.

Wschód słońca: 04:57

Zachód słońca: 20:27

Dzień trwa 15 godz. 29 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 11 minut.

Imieniny obchodzą: Abdon, Ingeborga, Julita, Leopold, Maksyma, Piotr, Rościsław, Sekunda, Swojsław, Ubysław i Ursus.

*****

Przysłowie na dziś „Jak po lipcu gorącym sierpień się ochłodzi, to później zima z wielkim śniegiem chodzi”

*****

Nietypowe święta:

Międzynarodowy Dzień Sernika

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

*****

CZWARTEK, 30 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1944 r.

- zgrupowanie oddziałów z 2. pp Leg.AK rozpoczęło walki w okolicy Klimontowa. W Nawodzicach wzięto do niewoli dwuosobowy patrol ze wschodnich formacji kolaboracyjnych. Pododdział z 7. kompanii pod dowództwem kpr. „Gałązki” rozbroił także patrol niemiecki koło wsi Zielonka.

- zgrupowanie kpt. Michała Mandziary „Siwy” z 2 pp Leg. AK zorganizowało zasadzkę na drodze Koprzywnica – Osiek, w rejonie lasów łoniowskich. Walki trwały aż do zapadnięcia zmroku i zakończyły się zepchnięciem sił niemieckich z tego rejonu.

- w Pielaszowie, Obwód Sandomierz, doszło do walki w wyniku której rozbity został I batalion 2. pp Leg. AK. Łącznie w walkach i w wyniku niemieckich represji zginęło około 80 żołnierzy batalionu, choć nie wszystkie nazwiska udało się ustalić.

- IV pluton oddziału partyzanckiego „Wybranieccy” przeprowadził koło przystanku kolejowego Radkowice na linii Kielce – Kraków zasadzkę na strażników kolejowych. Akcja kończy się niepowodzeniem, a podczas walki rannych zostało dwóch żołnierzy AK.

 

CZWARTEK, 30 LIPCA: W POLSCE

1880 r. – w Poznaniu uruchomiono pierwszą linię tramwaju konnego.

1882 r. – otwarto Dworzec Tatrzański w Zakopanem.

1913 r. – w Stróży na Podhalu rozpoczęła się kierowana przez Józefa Piłsudskiego letnia szkoła oficerska Związku Strzeleckiego, którą ukończyło 93 późniejszych dowódców Legionów i Wojska Polskiego (m.in. Kazimierz Sosnkowski, Edward Śmigły-Rydz, Michał Karaszewicz – Tokarzewski, Leopold Lis – Kula, Mieczysław Ryś – Trojanowski, Adam Koc, Tadeusz Kasprzycki, Marian Kukiel, Władysław Belina-Prażmowski, Julian Stachiewicz). Piłsudski prowadził m.in. zajęcia z taktyki działań rewolucyjnych, geografii militarnej Królestwa Polskiego, a także zajęcia z historii wojen burskich, wojny rosyjsko-japońskiej, Powstania Styczniowego, kładąc duży nacisk na duchową stronę walki, tym ważniejszą, gdy brak jest środków materialnych. Jak wspominał Tadeusz Kasprzycki, Piłsudski tępił w nas marazm polski, który z rycerskiego niegdyś narodu dał typ, co w trzech sosnach zabłądzi, a do konia podchodzi, jak do tygrysa. Absolwenci tej elitarnej szkoły zostali uhonorowani specjalnym odznaczeniem (tzw. odznaką parasola) według projektu Włodzimierza Tetmajera.

1915 r. – po zwycięskim boju pod Urzędowem oddziały kawalerii legionowej pod dowództwem rtm. Gustawa Orlicz-Dreszera zdobyły Lublin.

1939 r. – Bolesław Napierała wygrał 5. Tour de Pologne.

1944 r.:

– Armia Czerwona dotarła na przedpole Warszawy.

- nadająca z Moskwy Radiostacja im. Tadeusza Kościuszki wyemitowała czterokrotnie odezwę wzywającą ludność Warszawy do powstania.

1993 r. – w Londynie zmarł Edward Raczyński (ur. 19 grudnia 1891 r.), wybitny dyplomata, ambasador RP w Wielkiej Brytanii w latach 1934-1945, czołowy działacz emigracji niepodległościowej, Prezydent RP na Uchodźstwie w latach 1979-86.

 

CZWARTEK, 30 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś o godz. 9.30 w Pałacu Prezydenckim z byłym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafałem Trzaskowskim, któremu ma towarzyszyć dwójka współpracowników.

- Nie będą obecne małżonki obu polityków - przekazał prezydencki minister Wojciech Kolarski. Jak dodał, spotkanie odbędzie się bez udziału mediów. Po spotkaniu Kancelaria Prezydenta poinformuje o jego przebiegu.

- Spotkanie odbędzie się na zaproszenie prezydenta. Zaproszenie zostało przedstawione w dniu wyborów. Skończył się czas wyborczy, prezydent chce się spotkać z osobą, z którą rywalizował. To wyraz szacunku dla kontrkandydata i tych wszystkich, którzy na niego głosowali - dodał Kolarski.

Trzaskowski mówił dziennikarzom, że traktuje spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą bardzo poważnie.

- Mam nadzieję, że będzie szansa na bardzo szczerą rozmowę z panem prezydentem – dodał prezydent stolicy.

Wyraził nadzieję, że będzie miał okazję porozmawiać o kwestiach merytorycznych.

- Przede wszystkim o tym, że na pewno te wybory nie były równe i w związku z czym, trzeba z tego wyciągnąć konsekwencje – zaznaczył. Jak dodał wybory powinny być równe, jeżeli chodzi o dostępność do mediów oraz sposób ich organizacji.

Na spotkanie do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda zaprosił swojego kontrkandydata z II tury wyborów podczas wieczoru wyborczego 12 lipca. Miało do niego dojść jeszcze tego wieczoru. Kandydat KO nie pojawił się wówczas w Pałacu, tłumacząc, że z takim spotkaniem należy poczekać do ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów.

# # #

Dzisiaj odbędzie się spotkanie powstańców warszawskich z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Podczas uroczystości w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda nada odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. W sobotę przypada 76. rocznica tego zrywu.

# # #

Dziś o godz. 14 w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się posiedzenie Rady Warszawy, na którym stołeczni radni zdecydują, czy udzielić absolutorium prezydentowi miasta Rafałowi Trzaskowskiemu. Radni ocenią prawidłowość prowadzenia gospodarki finansowej w ramach przyjętego budżetu na 2019 r. Sesja odbędzie się z wykorzystaniem środków przekazu elektronicznego.

# # #

Widowisko historyczne odbędzie się dziś wieczorem przed budynkiem dawnego więzienia Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Zamkowej w Kielcach. Inscenizacja przypomni słynne rozbicie więzienia w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 20.00 inscenizacją akcji rozbicia więzienia. Zakończą ją, ok. 21.00, minuta ciszy oraz zapalenie zniczy przez publiczność. Spektakl odbędzie się na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego.

Reklama