Poranek w RK: co z handlem w niedzielę? [GŁOSUJ]

Data publikacji: 17.09.2021 06:15
Autor: Marcin Przemirski , Dionizy Krawczyński / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Dla jednych wygoda, dla innych obowiązek. Co z handlem w niedzielę? Ruszają prace nad uszczelnieniem zakazu handlu w niedziele. Tymczasem coraz więcej sieci otwiera się na niedzielny handel. Jednocześnie Sejm zajmuje się projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Projekt wniosła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, by uszczelnić przepisy, bo - jak uzasadniają - wielu prowadzących placówki handlowe omijało zakaz handlu w niedziele, powołując się na posiadanie statusu placówki pocztowej. Nadal też większość Polaków chce kupować w niedzielę.

W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy zakazać całkowicie handlu w niedzielę, przywrócić czy znaleźć kompromis – tylko jaki?

CO Z HANDLEM W NIEDZIELĘ?
Całkowicie zakazać
Nie wiem
Pozostawić w aktualnym stanie
Całkowicie zezwolić

Zapraszamy do godziny 9.00.

Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest piątek, 17 września, 260 dzień roku.

Do końca roku zostało 105 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 06:19

Zachód słońca w Kielcach: 18:45

Dzień trwa 12 godzin 26 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 57 minut.

Imieniny obchodzą: Justyna, Robert oraz Dargosław, Dezyderiusz, Drogosław, Dziebor, Franciszek, Gordian, Hildegarda, Justyn, Kolumba, Lambert, Lamberta, Makryn, Narcyz, Piotr, Sokrates, Szczęsna, Szczęsny, Teodora, Walerian, Zygmunt, Zygmunta, Cherubin

*****

Przysłowie na dziś:

„Jaką pogodę na nowiu da wrzesień, taka bywa zwykle przez całą jesień”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Kierownika

Światowy Dzień Sybiraka

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta

Międzynarodowy Dzień Muzyki Country

*****

PIATEK, 17 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1914 r. – NOWY KORCZYN i OPATOWIEC: 1 pułk piechoty pod dowództwem Józefa Piłsudskiego w dalszym ciągu prowadzi walki.

1944 r.  – FANISŁAWICE:  w szykującą się koło gajówki do odmarszu kolumnę 4 ppLeg. AK wjechała niemiecka kolumna. Zaskoczenie pojawieniem się wroga spowodowało w oddziałach panikę i część żołnierzy opuściło miejsce bez stawiania oporu. Mimo to część sił podjęła walkę trwającą około dwóch godzin. Śmierć poniósł Kazimierz Tworzewski „Ptak”, ranny został Stanisław Pedryc „Mścisław” oraz ciężko ranny został Marian Gawlik „Lew” (na zdjęciu) – wszyscy z 1 plutonu 4 kompanii. Zginął także Utzek Otto „Pela” (wzięty do niewoli i zamordowany później). Utracono dużą część taborów. Na szczęście w późniejszym okresie duża część rozproszonych sił powróciła do pułku.

1990 r. – KIELCE: działacze Konfederacji Polski Niepodległej rozpoczęli rozbiórkę pomnika „wdzięczności” Armii Czerwonej w Kielcach.

PIATEK, 17 WRZEŚNIA: W POLSCE

1915 r. – I Brygada Legionów Polskich została przeniesiona na front wołyński, gdzie walczyła ponad rok.

1924 r. – utworzono Korpus Ochrony Pogranicza.

1939 r. – agresja sowiecka na Polskę, która uniemożliwiła ostatecznie polską obronę w decydującej fazie wojny. W nocy z 17 na 18 września władze Polski przekroczyły granicę z Rumunią, aby kierować dalszą walką z najeźdźcami z terenu Francji. Działając wbrew wcześniejszym zobowiązaniom, władze rumuńskie internowały Prezydenta RP, rząd i naczelne dowództwo WP, uniemożliwiając im jakąkolwiek działalność.

1971 r. - W Poznaniu odbył się pierwszy występ Kabaretu Tey.

1980 r. - powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” z Lechem Wałęsą na czele.

1993 r. - w 54. rocznicę agresji sowieckiej, opuściły Polskę ostatnie oddziały Armii Czerwonej, stacjonujące tu od II wojny światowej.

PIATEK, 17 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Godz. 10:00 – Warszawa: Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie: Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych weźmie udział w Ogólnopolskim Zjeździe Formacji Niepodległościowej organizowanym w Warszawie przez Fundację Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych

Godz. 12:00 – Białystok:  Prezydent Andrzej Duda i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński wezmą udział w uroczystości otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Reklama